Brněnské vánoce 2018

O vánočních trzích v Brně jsme již vloni článek zveřejňovali, viz. ZDE. Takže nebudeme se již opakovat. Je to pro nás již tradiční návštěva, kterou absolvujeme a na kterou se těšíme. Prostě turbomošt je skvělé pití a Brno příjemné město. Co tedy říci nového? Letos jsme si zašli na oběd do restaurace Špalíček nad Zelným trhem. Jídlo bylo výborné, ale čekací doba na celkem běžná jídla, která by leckde nazvali hotovkami byla cca 1 h 20 min. Majitel patrně spoří, takže na plnou restauraci mít jednoho kuchaře a dva číšníky je zcela nedostačující. Zatímco ceny jídel jsou na centrum Brna relativně dobré, u cen nápojů je to jinak. Pokud veškeré nealkoholické nápoje v nabídce jsou pouze tzv. “značkové” a ceny za 0,2 nebo 0,3 l jsou jednotné a to 50,- Kč, tak tomu říkám podpora alkoholismu, jelikož pivo zde seženete levněji a ve větším objemu.

Úžasným místem je obchodní dům na okraji Zelného trhu (u ul. Starobrněnské). Zde se na střeše nalézá volně přístupbá terasa, ze které je krásně vidět radnice a její věž i část Zelného trhu a katedrálu sv. Petra a Pavla. Jediným mínusem je, že architekti příliš při budování terasy nepřemýšleli a ta tak končí několik metrů od okraje střechy, takže návštěvníci nemohou vidět velkou část Zelného trhu, ale zato vidí velkou část střechy obchodního domu.

Nové výzdoby se dočkaly oba vánoční stromy na Zelném trhu i náměstí Svobody a novou výzdobu dostala i tradiční vánoční tramvaj, která projíždí centrem po okružní trase. Další novinkou letošní sezóny je 33m vysoké ruské kolo, které je umístěno na Moravském náměstí. Svezení trvá cca 5 min. Nevýhodou pro toto zimní a větrné období je, že gondoly kola jsou otevřené a kolo každou chvilku stojí, jelikož se postupně plní gondoly. Takže doporučujeme hodně teplé oblečení.

Pokud do Brna pojedete, tak min. do konce příštího roku počítejte s tím, že většina vlaků staví na dolním nádraží, nikoliv na hlavním, jelikož zde probíhá další fáze celkové rekonstrukce. Od dolního nádraží vás k hlavnímu sveze autobus č. 61, ale rychleji jste v centru pěšky. Stačí u autobusového nádraží vyjít na visutou lávku, projít obchodním centrem Vaňkovka a podchodem pod hlavním nádražím. Tak za rok zase v Brně na shledanou.

Milan Kotulek