Brněnské vánoce

Jelikož máme rádi atmosféru vánočních trhů, opět jsme zajeli asi na naše nejhezčí (alespoň z našeho pohledu). A kam by mohli pražáci vyrazit na nejhezčí trhy? No přeci do Brna. Pokud se někomu z našinců ještě líbí pražské vánoční trhy, tak asi v Brně ještě nebyl.

A proč se nám zdají vánoční trhy v Brně hezčí než ty v Praze? V Praze jsou už trhy (alespoň ty hlavní kolem Staroměstského náměstí) pouze komerční záležitostí, ze které se vytratil vánoční duch. Předražené jídlo i pití, obarvená voda vydávající se za svařené víno a mezi “miliónem” stánků s jídlem se občas najde nějaký stánek s předraženými ozdobami (ceny jsou často kromě Kč uvedeny i v Eurech). A jaké je to v Brně? Hlavní trhy jsou soustředěny na 4 náměstí v centru a to na Náměstí Svobody, Zelný Trh, Dominikánské náměstí a Moravské náměstí. Na každém náměstí je charakter trhů jiný.

Nám osobně se nejvíce líbí Zelný Trh. Zde je soustředěno asi nejvíce stánků s ryze vánočním zbožím. Skleněné ozdoby, ozdoby z kukuřičného šustí, perličkové ozdoby, ozdoby a betlémy vyřezávané ze dřeva, ručně kované výrobky (kováře je možné pozorovat přímo při práci), originální šperky, výrobky z látek, svíčkaři, atd. Prostě nepřeberné množství vánočního zboží za velmi dobré ceny, které v Praze nenajdete. A pokud se chcete najíst a napít, určitě je zde také velmi pestrý výběr od pochutin jako je turecký med, kokosový suk, pečené slovenské sýry, přes výborné frgály (obří koláče s různou náplní), klobásu zabalenou v lokši (placka z výborného těsta), pečené kaštany, atd. Z pití je v nabídce hlavně punč a doporučujeme brněnskou specialitu – turbomošt (mnohem lepší než svařák). V rohu náměstí je menší pódium, kde probíhá občas kulturní program a velký vánoční strom.

Na Náměstí Svobody je více stánků s jídlem, než těch s vánočními dárky a vánočním zbožím. Je zde i velké pódium, kde se stále něco děje a zejména v podvečer jsou zde různé koncerty. Na náměstí ještě do loňska býval i velký betlém, ten se ale letos odstěhoval na Dominikánské náměstí. Samozřejmostí je i hlavní brněnský vánoční strom.

Dominikánské náměstí je zcela věnováno gastronomii. Zde jsme se nijak moc nezdrželi, jelikož zde prodávané jídlo příliš k českým vánočním svátkům “nepasuje”. Naleznete zde speciality z různých zahraničních kuchyní a také ceny jsou určitě mnohem vyšší, než u klasických českých pochutin. Na takovéto speciality si ale raději zajdeme v klidu do tepla restaurace, než abychom je jedli z plastového tácku v mrazu.

Na Moravském náměstí najdete několik vyhřívaných stanů, kde je možné opět zakoupit různé vánoční výrobky nebo se najíst. Z hlavních brněnských trhů nám “Moravák” připadá asi nejslabší.

Pokud tedy chcete nasát vánoční atmosféru, pochutnat si na něčem netradičním nebo se centrem svézt osvětlenou okružní vánoční tramvají (a to za běžnou jízdenku), pak si zajeďte určitě na vánoční trhy do Brna. Program v Brně na vánočních trzích naleznete na těchto stránkách.

Milan Kotulek