Autobusový den

V sobotu 8. dubna 2017 se na autobusovém terminálu na konečné stanici metra Letňany konal Autobusový den PID u příležitosti oslav 25. výročí příměstských autobusových linek Pražské integrované dopravy. Tento den jsme samozřejmě také navštívili. Návštěvníci si mohli prohlédnout přehlídku současných typů autobusů Pražské integrované dopravy, svézt se historickým autobusem na zvláštních linkách, nebo si prohlédnout Koordinační dispečink PID.

Historické autobusy nejrůznějších typů vyjížděly z terminálu Letňany po trasách speciálních linek do Čakovic, Kbel, Letňan, na Prosek i do Bohnic. Historický autobus Dopravního podniku jezdil i po původní trase první příměstské linky PID č. 351 do Hovorčovic. Na ploše autobusového terminálu, bylo vystaveno kolem 30 současných autobusů všech dopravců. Na speciálních linkách se bylo možno svézt těmito autobusy: kloubový Ikarus 280 příměstského provedení, kloubový Ikarus 280 městského provedení, Škoda 706 RTO linkový s přívěsem, osobní návěs Karosa NO 80 s tahačem Liaz, Karosa ŠL 11, Karosa C 734, Karosa B 731.

Akce byla velmi zajímavá, autobusů bylo k vidění velké množství a děti si u mnoha z nich mohly sednout i za volant a leccos si vyzkoušet, ale slabším momentem byla organizace jízd historickými autobusy. Pokud jste chtěli do autobusu nastoupit v Letňanech, museli jste si vyzvednout na stánku PID “místenku” na některý ze spojů. Patrně se mělo zabránit tlačenicím při nástupu a chaosu. Naopak to spíše chaos působilo, jelikož o této informaci nebylo na stránkách akce ani slovo a návštěvník se ji mnohdy dozvěděl, až když chtěl do autobusu nastoupit. Fronta na místenky se pak táhla téměř po celé délce terminálu a dobu stání odhaduji na cca hodinu. My jsme frontu nestáli, stádnost nás nebaví. Během dopoledne jsme si prohlédli všechny autobusy a odpoledne jsme se rozhodli pro jízdu historickým Ikarusem. Místenky mezitím už došly, fronta tím opadla a lidé zklamaně postávali v okolí. Stačilo se ale zamyslet, popojet z Letňan o stanici dál a počkat si na historický autobus v následující běžné zastávce, kde již “místenky” pro nástup vyžadovány nebyly. Tak jsme se krásné projeli do Bohnic a zpět a to zcela bez front.

Milan Kotulek