Rodina je základ státu

Znovu jsme zašli na divadelní představení do pražského Divadla Palace. Vybrali jsme si divadelní hru Rodina je základ státu od humoristy Raye Cooneyho. Jde v současnosti o jednoho z nejlepších anglických tvůrců divadelních komedií. Před vánočními svátky jsme od stejného autora shlédli hru Prachy !!!, která byla skvělá, takže i to byl impuls k výběru další hry stejného autora.

Opět se jedná o prolínání různých komediálních i absurdních situací, které jsou ale skvěle provázány a hra šlape jako hodinky. V jedné londýnské nemocnici se pár dnů před Štědrým dnem doktor David Mortimore (Miroslav Etzler) připravuje na důležitou nadační přednášku, která mu může pomoci v kariérním postupu. Potřebuje k tomu klid a čas, ale ani jednoho se mu nedostává. Chvíle soustředění před vystoupením mu znesnadňuje běžný provoz nemocnice, příprava vánočního představení a taky nečekaná návštěva jeho bývalé milenky Jane (Sabina Laurinová) a jejího ještě nečekanějšího „dárečku“. Tím je téměř plnoletý hoch Leslie (Zdeněk Piškula), jehož otcem je právě doktor Mortimore. Zoufalý lékař prosí o pomoc přítele Huberta (Petr Motloch), ale tato prosba situaci jenom komplikuje a příchodem manželky Rosemary (Zuzana Slavíková) se ještě více zamotává. K rozuzlení situace nepřispívá ani zmatečné vyšetřování místního seržanta (Jakub Slach).

Pokud srovnáme tuto hru s hrou Prachy !!! od stejného autora, je zde o něco pomalejší rozběh. V první části hry (do přestávky) se určitě pobavíte, ale spíše jde o rozehrání jednotlivých situací, ze kterých se poté těží ve druhé části hry. Po přestávce nastane skutečně smršť vtipných scének a zde se již bavíte prakticky neustále. Miroslav Etzler je celou hru jistý v kramflecích a hraje velmi uvolněným způsobem. Místy nevýrazně na nás působil Petr Motloch v roli Huberta a celkem křečovitý výkon byl strážmistra Jakuba Slacha. Bylo těžké uvěřit, že tento člověk je policistou a že vyšetřuje. Pro odreagování je ale hra výborná a můžeme ji doporučit.

Milan Kotulek