O nás

V r. 1999 jsme začali tvořit webové stránky o památkách v ČR, které jsme navštívili. Tehdy to byly statické stránky v HTML. V roce 2000 se k nám přidal Herbert Heissler, který vytvořil aktivní web s databází a mohli jsme svou tvorbu rozjet naplno. Náš server byl k nalezení na adrese www.pamatky.com. Později jsme přikoupili ještě doménu www.pametihodnosti.cz. Postupně jsme se stali nejobsáhlejším serverem o historii našich památek s velkou fotogalerií. Soustředili jsme se zejména na podrobné popisy historie jednotlivých památek, časové osy majitelů, fotodokumentaci exteriérů a interiérů, ale zveřejňovali jsme i turistické informace.

Kolem r. 2003 byl asi vrchol naší činnosti. Přidalo se mnoho dalších dobrovolníků a navazovali jsme spolupráci i s jednotlivými památkami, kde jsme jim pomáhali s jejich propagací na našem serveru. V r. 2003 o našem webu vyšel i pochvalný článek v počítačovém časopise Chip, kde jsme byli uvedeni, jako v té době nejlepší web o tuzemských památkách. Vše jsme ale dělali pouze ve volném čase po zaměstnání a zdarma. Nepodařilo se nám sehnat sponzory, či jiné formy financování, aby bylo možné spolupracovníky motivovat, či někoho zaměstnat na plný úvazek. To postupně způsobilo i úpadek našeho serveru.

Po r. 2005 jsme se začali více věnovat rodinným záležitostem a H. Heissler se začal věnovat komunální politice. Nikdo z nás se tedy již tomuto serveru nevěnoval naplno. Na původním webu bylo časem pro mne obtížné provádět i jakékoliv úpravy, takže jsem kolem r. 2007 zakoupil novou doménu www.lexikonpamatek.cz, kde jsem se pokusil projekt rozjet v komornější podobě a věnovat se pouze krátkým popisům památek a fotografiím, což mělo být časově méně náročné. Ani na toto postupně nebyl čas a navíc redakční systém, ve kterém byly stránky vytvořeny byl pro tento účel málo vyhovující. Stránky tedy skomíraly.

V r. 2016 jsem zjistil, že bývalý kolega z týmu dále neobnovil doménu www.pametihodnosti.cz a nechal ji na volný prodej. Tím původní projekt na internetu definitivně přestal existovat. Sice jsem se tuto doménu po skončení její expirační doby pokusil zakoupit, ale doménoví kšeftaři byli rychlejší. Opět jsem tedy začal uvažovat o novém oživení webu na adrese www.lexikonpamatek.cz. Začal jsem se učit redakční systém WordPress a pokusil jsem se o znovuvzkříšení polozapomenutých stránek. Určitě neplánujeme návrat původního mamutího projektu. Vždyť v době své největší slávy u nás bylo podrobně popsáno cca 600 památek. Ani zvolený redakční systém není příliš vhodný pro tvorbu takovéhoto typu webových stránek. Budeme se zde proto věnovat spíše našim rodinným výletům, akcím či navštíveným památkám a budeme vám je předkládat jak formou článků a recenzí, tak formou fotogalerií. Veškeré články, které zde naleznete obsahují naše subjektivní názory a náš osobní pohled na věc. Půjde tedy spíše o zážitkový rodinný web s nabídkou tipů na výlety i s našimi postřehy. U historických památek ale budeme zveřejňovat i podrobné popisy, které jsme měli na původním webu. Pokud nám budete chtít napsat, či poslat nějaké náměty, budeme rádi.

Veškeré fotografie, které na těchto stránkách naleznete jsou naše vlastní. Pořídili jsme je při návštěvách daných objektů nebo při našich výletech. Popř. se může jednat o snímky, které jsme získali v rámci předchozí spolupráce s památkami. Zásadně nekopírujeme a nekrademe cizí snímky z internetu. Pokud byste někde chtěli použít některou z našich fotografií, ozvěte se nám, rádi se s Vámi domluvíme.

Milan, Martina a Tomáš Kotulkovi
info@lexikonpamatek.cz