Úhlavní přátelé

Opět jsme zašli do divadla. Tentokrát jsme ale změnili svůj cíl a zamířili jsme do pražského divadla Komorní Kalich, kde jsme také objevili několik zajímavých komedií. Aktuálně jsme byli na představení Úhlavní přátelé. Autorem hry je Carole Greep a jde o komorní hru pro čtyři osoby. Jedná se o dva manželské páry: Carol (Tereza Kostková) a Charles (Karel Zima) žijí na venkově v domě, který je vše možné, jen ne útulný. Charles je snílek a neúspěšný autor her a knih, které mu nikdo nechce vydávat, jelikož nestojí za nic. Carol aranžuje nábytek v domě tak, že v něm nedá bydlet, neumí vařit, kupuje vše pouze ve slevě. Oba jsou ale svým způsobem šťastni a užívají si život. Druhým párem je Marie (Nela Boudová) a Pierre (Bronislav Kotiš). Pierre je zbohatlíkem, který se rád vychloubá svým autem a penězi, které vydělává natáčením stupidních reklam. Marie nepracuje a jen si užívá luxusu, kterým jí Pierre zahrnuje a dopřává si drahé dovolené či plastické operace.

Carol a Marie jsou dlouholeté kamarádky a tak se páry často navštěvují. Hra začíná ve chvíli, kdy Marie a Pierre jedou za svými známými na návštěvu a při neopatrné manipulaci s mobilem nechtěně vytočí číslo Charlese a Carol. Ti začnou poslouchat, co si druhý pár v autě říká a zjistí, že Marie a Pierre na nich nenechají nit suchou a velmi drsně je pomlouvají. Nejdříve tedy chtějí návštěvu odvolat, ale pak si řeknou, že Marii a Pierovi oplatí stejným způsobem a začnou se chovat přesně podle toho, jak je pomluvili. To skýtá příležitost k mnoha humorným situacím a čím více se blíží závěr, tak se stále více ozývá otázka, zda toto přátelství může vydržet i nadále.

Hra není pouhou komedií, ale určitě se v ní můžete zamyslet i nad tím, v čem vězí skutečné přátelství a také je zde zobrazen střet snobské vrstvy a vrstvy, která patří k těm méně majetným. Ve hře mají navrch především Tereza Kostková a Nela Boudová. Karel Zima a Bronislav Kotiš nedostávají tolik příležitosti k rozvinutí svého humoru. Pokud se tedy chcete nejen příjemně pobavit, ale i trochu zamyslet, určitě si na tuto hru zajděte.

HODNOCENÍ: 65%

Milan Kotulek