Smrt obchodního cestujícího

V pražském divadle ABC jsme shlédli hru Smrt obchodního cestujícího, jejímž autorem je Arthur Miller. Za toto dílo získal Miller Pulitzerovu cenu. V hlavní roli se můžete těšit na Miroslava Donutila. Dále zde hrají Zuzana Kronerová, Martin Donutil, Viktor Dvořák a další.

Hlavní postavou hry je obchodní cestující Willy Lohman a vše se točí kolem jeho práce a jeho rodiny. Willy pracuje již několik desítek let pro jednu firmu, pro kterou prodává zboží. Brázdí Ameriku ve starém autě a snaží se podomním prodejem získat firmě nové zákazníky. Nikdy nepatřil k nejúspěšnějším prodejcům, ale za dalšími obchody ho žene jeho americký sen, že bude úspěšný, bude mít velký dům, auto a šťastnou rodinu. Zatím má s přibývajícím věkem stále větší problémy s řízením auta, žije v pomalu se rozpadajím domě, který stále splácí, i ledničku má na půjčku. Synové se postupně otci odcizili, jeden z nich je bezvýznamným pracovníkem v bezvýznamné firmě a jeho hlavním zájmem jsou ženy, druhý snílek, který vymetá pracovní místa pomocných dělníků. Manželka je stále ustaraná žena, která se snaží splácet poctivě všechny půjčky. Willy si postupně uvědomuje, že je ve skutečnosti pro společnost celkem zbytečným člověkem a že pokud by zemřel, rodina by alespoň po něm získala peníze za životní pojistku…

V hereckých výkonech samozřejmě exceluje Miroslav Donutil, který má i vážné herectví v krvi. Martin Donutil a Viktor Dvořák v rolích jeho synů jsou dobří, ale někdy jsem měl pocit, že přehrávají. Zuzana Kronerová je ve své roli občas prkenná a své repliky někdy až velmi pečlivě deklamuje, jako kdyby je četla a nemá tolik výrazových prostředků. Jinak je hra velmi poutavá, tím že nemá přestávku, je dojem z příběhu umocněn. Scéna je velmi jednoduchá, kulisy prakticky neexistují, což je někdy škoda, ale patrně se také jedná o jakýsi “úsporný balíček” :-). Zejména na počátku hry jsou občas matoucí retrospektivní návraty do minulosti ve vzpomínkách hlavní postavy. Zejména, když se některé postavy i v minulosti objeví ve stejném oblečení a stejným vzhledem, jako v současnosti.

Jako celek je hra určitě silným dojmem a pokud máte rádi herectví Miroslava Donutila, doporučujeme hru ke shlédnutí.

HODNOCENÍ: 80%

Milan Kotulek