Den železnice v Jindřichově Hradci

Dne 9.9.2017 se v Jindřichově Hradci konal regionální den železnice, který byl spojen s kulatými narozeninovými oslavami místních tratí a to 130 let trati Veselí nad Lužnicí – Jihlava a 120 let trati Jindřichův Hradec – Nová Bystřice. Na tomto dni železnice jsme tedy nemohli chybět. Oproti předchozím ročníkům byl program mnohem bohatší. Byly vypraveny dva retro vlaky a to z Českých Budějovic do Jihlavy a zpět a z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy a zpět. Z Prahy d Jindřichova Hradce dokonce jel speciální historický vlak “Stříbrný šíp”.

Na nádraží v Jindřichově Hradci bylo vystaveno mnoho lokomotiv, které si bylo možné prohlédnout, byla zde i speciální dražní technika, jako sněhová fréza, či vozidlo s plošinou pro opravy trolejí. Pořádaly se jízdy Regionovou na splítku s návštěvou hradel, u nádražní budovy byla k prohlídce i požárnická technika a korupčními kauzami opředené bojové vozidlo Pandur. Do oslav byla zapojena také úzkokolejka JHMD, které se poslední dobou příliš nedaří a od kontroverzního a příliš nepovedeného projektu rekonstrukce pěkný Polských motorových vozů, ze kterých vznikly dost ošklivé stroje, které místní nazývají jako “Nautilus” nebo “Hašišbedna”. Z původně plánovaných 4 parních vlaků, které měly JHMD vypravit zbyl pouze jeden do Nové Bystřice. Zbylé 3 byly nahrazeny motorovými lokomotivami, ale bez snížení jízdného, což nesvědčí o velké solidnosti této soukromé firmy.

Program na nádraží byl doplněn i různými hudebními čísly, vystoupením kouzelníka, či ukázkou záchranné akce požární jednotky u havarovaného vozu. Celkově se program velmi vydařil a byl zcela jistě odlišný od předchozích místních dnů železnice, ale překvapila nás velmi malá účast návštěvníků. Předchozí roky zde byly vždy davy, na mnoho stanovišť byly fronty a tentokrát všude zcela volno, lidí velmi poskrovnu. Nevíme, zda je odradilo počasí, které bylo dopoledne dost sychravé, ale odpoledne už celkém slunečné, nebo další akce, které se tento den konaly (např. Evropský den památek, či pivní festival v JH). Určitě ale na příští den železnice do Jindřichova Hradce zveme všechny příznivce železnice – výlet sem se určitě vyplatí.

Milan Kotulek