Lužná u Rakovníka – železniční muzeum ČD

Asi většině dětí se líbí mašinky. Ať už to jsou modely nebo skutečné lokomotivy a vagóny. Pokud se chcete s dětmi podívat na hodně “mašinek” pohromadě, určitě navštivte železniční muzeum v Lužné u Rakovníka. Jde totiž o největší železniční muzeum v ČR.

Celý areál i exponáty jsou v majetku ČD, jež muzeum i provozuje. Původní výtopna zde byla postavena v r. 1871. Postupně v areálu proběhlo více přestaveb, poslední větší pak v r. 1924. Po r. 1924 byla původní společnost Buštěhradské dráhy zestátněna a v areálu začalo být provozováno depo pro parní lokomotivy. Toto depo udržovalo parní lokomotivy jako jedno z posledních až do 70.-tých let 20. stol. Depo bylo využíváno i po zrušení provozu parních lokomotiv až do r. 1996. Od r. 1997 zde nadšenci, kteří udržovali parní lokomotivy, začali pořádat jejich občasné výstavy. V r. 1999 bylo pak založeno současné muzeum.

V areálu muzea naleznete množství parních i motorových lokomotiv. Nejstarší parní lokomotivy jsou ještě z konce 19. stol. Na místě si můžete procvičit i lidové názvy lokomotiv, takže uvidíte “Čtyřkolák”, “Sergeje”, “Papouška”, “Albatrose”, “Brejlovce”, atd. Kromě lokomotiv je v depu i množství vagónů. Děti se mohou povozit na úzkorozchodné železnici s pravou parní lokomotivou, v areálu je i občerstvení. Pokud do muzea zavítáte na nějakou pořádanou akci, např. na tzv. “parní víkend”, uvidíte mnoho lokomotiv v provozu a ještě se můžete svézt speciálně vypravenými parními vlaky.

Vstupné je velmi příznivé a pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou, máte ještě slevu ze vstupného. Možná trochu nelogické je, že slevu nemají ti, kteří do muzea přijedou speciálně vypravenými parními vlaky, i když jízdné v nich je někdy i více než dvojnásobné, oproti těm běžným. Ale to je asi jediná drobnost, kterou lze muzeu vytknout. Naše fotografie jsou ze 14.5.2016, kdy jsme navštívili právě první parní víkend v tomto roce.

Oficiální stránky muzea: www.cdmuzeum.cz

Milan Kotulek