Klobouky u Brna – větrný mlýn německého typu

Jedná se o kompletně zrekonstruovaný větrný mlýn převezený z obce Pacetluky v r. 1982. Mlýn je postaven na místě původního větrného mlýna stejného typu. Pro veřejnost byl otevřen v r. 1985. Mlýn má kompletní technické vybavení a je funkční.

Koncem 19. stol. stály na jižních svazích nad obcí Klobouky tři větrné mlýny. To dokládá např. fotografie z r. 1890, která je vystavena v klobouckém muzeu. Počátkem 20. stol. zůstaly mlýny již jen dva a od r. 1905 zůstává stát již pouze poslední mlýn. Mlýn byl dřevěný a stál severně nad obcí. Stavba byla provedena podle projektu tesaře Jana Riglera asi kolem poloviny 18. stol. Mlýn má šíři stran cca 8 m a výšku 14,2 m. Od r. 1934 byl majitelem mlýna František Bitomský. Mlýn byl v provozu do r. 1938, kdy již majitel neměl finanční prostředky na jeho údržbu a rozhodl se mlýn rozebrat a prodat jako palivo. Po zásahu památkového ústavu v Brně byl mlýn zachován, odkoupila jej místní Občanská záložna a r. 1940 byl mlýn zrekonstruován. V dubnu 1945 byl mlýn při osvobozovacích bojích zasažen a zcela shořel.

V r. 1980 skupina milovníků historie vypracovala projekt na přepravu a rekonstrukci obdobného, ale značně zchátralého mlýna z Pacetluk na Kroměřížsku na místo mlýna původního. V r 1982 byl mlýn rozebrán a byly převezeny jeho hlavní části r. 1983 byl mlýn znovu postaven a pokryt novou šindelovou střechou. V r. 1984 bylo doplněno vnitřní vybavení mlýna a byly osazeny lopatky. Pro veřejnost byl mlýn zpřístupněn r. 1985.

Současný nepůvodní kloboucký mlýn byl postaven v první pol. 19. stol. v Roštění. V r. 1904 byl přestěhován do Pacetluk. V provozu byl do r. 1945, měl půdorys o rozměrech 4,5 a 5m a jeho výška byla 11m. Sedlová střecha byla krytá lepenkou. Majiteli mlýna byla většinou rodina Janalíkova. Kolem r. 1833 to byla Vincencie, r. 1944 Jan Janalík a do r. 1982 Vladimír Janalík.

Průvodce ve mlýně je úžasný. Jde o staršího pána, který o provozu mlýna umí velmi poutavě vyprávět a vše názorně předvádět. Je vidět, že tuto práci ještě sám zažil. Jde o zcela jiný přístup, než je běžné neosobní převyprávění nějaké historie objektu. My jsme zde v rozmezí cca 5 let byli 2x a vždy to bylo skvělé. Určitě doporučujeme tento objekt navštívit.

Milan Kotulek

Oficiální web objektu: www.kloboukyubrna.eu