Každý rok ve stejnou dobu

Opět jsme zavítali do pražského divadla Bez Zábradlí a to na hru “Každý rok ve stejnou dobu”. Jedná se o hru, kterou napsal kanadský dramatik Bernard Slade. Jedná se prakticky o jeho prvotinu, kterou se ale ihned proslavil. Podle této hry byl v r. 1978 natočen také americký film “Příští rok ve stejnou dobu”, kde hlavní role hráli Alan Alda a Ellen Burstyn. V divadle Bez Zábradlí v této hře hrají Zdeněk Žák a Veronika Freimanová.

Děj hry je celkem jednoduchý. V jednom zapadlém hotýlku v zapadlém koutě Ameriky se náhodně seznámí George a Doris. Stráví spolu i noc a zamilují se do sebe. Oba jsou ale dospělí lidé a mají své rodiny. On je ženatý a má tři děti, ona vdaná a také má děti. Oba ale propadnou vzájemnému kouzlu a rozhodně nechtějí svůj vztah ukončit. Začnou se tedy pravidelně každý rok ve stejnou dobu scházet v tomto hotýlku a stále ve stejném pokoji. Hra postupně v několika obrazech ukazuje postupný vývoj jejich vztahu v kontextu doby. Děj se totiž odehrává přibližně v letech 1951 – 1978, takže ve hře se objeví i typicky americká témata z této doby, jako např. válka ve Vietnamu, či doba hippies. Tato témata jsou ale spíše pozadím, na kterém sledujeme vztah obou lidí. Ten se postupně mění od čiré zamilovanosti až po hluboké přátelství.

Oba partneři vždy glosují příběhy ze svých domovů, povídají si o svých partnerech, dětech, apod. Postupně se také vyvíjí jejich profesní život, projdou několika zaměstnáními a spolu s tím se mění i jejich názory na peníze, blahobyt i okolní společnost. Mnohdy mají zcela protichůdné názory, ale vzájemná náklonnost vždy převládne. Dokonce mají i jedno téměř společné dítě, které Doris porodí za pomoci George při jednom ze setkání na jejich hotelovém pokoji. Otcem dítěte je ale manžel Doris, nikoliv George.

Zdeněk Žák i Veronika Freimanová mají ve hře kultivovaný herecký projev, nijak nepřehrávají a jsou zcela přirození. Určitě doporučujeme hru shlédnout. Není to ryzí komedie, kde byste se potrhali smíchy. Smát se určitě místy budete, ale současně se i zamyslíte, jelikož je to hra o celoživotním přátelství. Za týden máme naplánováno volné pokračování této hry pod názvem “Další roky ve stejnou dobu“. Jistě si své dojmy nenecháme pro sebe.

Milan Kotulek