Rukojmí bez rizika

Navštívili jsme divadelní představení Rukojmí bez rizika v Divadle Bez Zábradlí (Praha). Jedná se o komedii s kriminální zápletkou od Alaina Reynauda Fourtona. Hra trvá cca 2h 10min včetně 20 min. přestávky. Dějová zápletka je velmi jednoduchá. Spisovatel románů pro ženy Marc Besson (Václav Vydra) každý den píše nekonečný časopisový příběh na pokračování, ale dlouho už nevydal pořádné dílo. To ho přihání do těžkých depresí, tak se rozhodne spáchat sebevraždu. Z provedení ho nejprve vyruší zvědavá domovnice (Jana Boušková / Jana Malá / Marcela Peňázová) a poté jeho dlouholetý přítel Luc (Svatopluk Skopal / Jan Šťastný), který několik let prožíval traumata, jelikož ho opustila manželka a nyní prožívá nové trauma, jelikož se vrátila.

Marc nabídne Lucovi řešení a to ve společně spáchané sebevraždě. Přátelé se nakonec domluví, že jí spáchají druhý den po ránu, až se na to dobře vyspí. Jenže jejich úmysl překazí trojice amatérských lupičů, která vyloupila banku a ozbrojeni se s lupem dostali do Marcova bytu, kde se hodlají ukrýt. Marca a Luca si vezmou jako rukojmí a hrozí jim, že je zabijí, což jim kupodivu vůbec nevadí. To zcela vyvede z rovnováhy lupiče a začíná se odvíjet série scének a vtipných dialogů. Postupně ale i Marca a Luca opouští myšlenky na sebevraždu. Luc se zamiluje do krásné lupičky a Marc začíná uvažovat, jak získat část peněz z lupu pro sebe.

Hra má přibližně od své čtvrtiny rychlý spád a jste vtahováni do stále nových komických situací. Herecké výkony obou hlavních postav jsou stabilní a výborné. Z ostatních postav asi na sebe nejvíce pozornosti poutá jeden z lupičů, který představuje černošského přistěhovalce, mluvícího špatně česky a vydávajícího se sice za kanibala, ale vegetariánského. Divadlo např. spolehlivě rozesmávala jeho hláška, kterou svým dialektem různým lidem vyhrožoval sežráním, a to slovy “…ty prines ty peníze nebo tě seseru…”, popř. “…kdybys byl v Africe, tak tě nechám sesrat krodýlama…”.

Hru určitě doporučujeme jako skvělé odreagování. Dějově není nijak komplikovaná, odehrává se celá v rámci pokoje spisovatele Marca, ale prázdná místa zde nejsou a celou dobu se budete skvěle bavit.

Milan Kotulek