Praha – Klausová synagoga
Původní stavba na místě Klausové synagogy vznikla někdy v šedesátých letech 16. stol. Na realizaci stavby se podílel primas Mordechaj Maisel a rabíni Eliser Aškenazi a Jehuda Löw ben Bezalel, známý jako Rabbi Löw. Původně se jednalo o komplex tří samostatných budov. V jedné byla Löwova škola pro vykládání talmudu, ve druhé modlitebna a ve třetí synagoga. Menší budovy se německy nazývaly “klausy” a odtud pak byla nazývána i synagoga jako Klausová. Ta byla současně i sídlem Pražského židovského pohřebního bratrstva. Dnešní budova Klausové synagogy vznikla až po zhoubném požáru ghetta v roce 1689 a byla dostavěna roku 1694.
Do současné podoby byla Klausová synagoga přestavěna v l. 1883-84 architektem Bedřichem Münzbergerem (podílel se i na výzdobě Španělské synagogy) a stala se největší synagogou ghetta. Od r. 1895 probíhaly v rámci tzv. asanace židovské čtvrti masivní demolice, kterým padlo za oběť i mnoho historických památek. Největší demolice probíhaly v r. 1914, ale demolovalo se postupně až do r. 1943. Na rozdíl od Cikánovy, Velkodvorské a Nové synagogy zůstala Klausová synagoga ušetřena demolice a stala se tak jedinou zdejší ukázkou raně barokní architektury. Uvnitř se zachovala valená, bohatě štukovaná klenba.
Novodobé úpravy a opravy synagogy proběhly pak v letech 1960, 1979 a 1981 – 84. Při nich byly interiéry upraveny pro výstavní účely Židovského muzea. Poslední obnovy se synagoga dočkala v l. 1995-96. Expozice v synagoze se věnuje tematice židovských svátků a zvyků. Návštěvník se zde může seznámit s náležitostmi synagogy a bohoslužby, která v ní probíhá, poznat židovské svátky a základní texty judaismu, Tóru a Talmud, včetně náčiní a ozdob, které hrají významnou roli při bohoslužebném zacházení s Tórou. Vstup do expozice je placený, synagoga ale není přístupná samostatně, je nutné si zakoupit vstupenku na jeden, ze dvou okruhů prohlídek a ten je vždy společný pro několik objektů židovského města. Více informací zjistíte na webu Židovského muzea.
Oficiální webové stránky objektu: www.jewishmuseum.cz
Dále si přečtěte:
Miniopery
V březnu jsem s mamkou navštívil divadelní představení Miniopery. Představení se konalo na Nové s...Ani za milion!
Další divadelní hra, na kterou jsme zašli do pražského divadla Komorní Kalich, se jmenuje Ani za mil...Manželský poker
Opět jsme zašli do pražského divadla Palace, tentokrát na komedii Marca Camolettiho Manželský poker....Zvířetice - zřícenina renesančního zámku
Hrad byl založen Zdislavem z Lemberka někdy na poč. 14. stol. Zakladatel hradu Zdislav se ještě psáv...