Cyklo: Cesta kolem Světa

Cesta kolem světa může být dlouhá a velmi drahá. Vy si ale sami můžete Svět objet na kole za cca 2h. Musíte ale jet kolem Světa s velkým S. Ano, mám tím na mysli rybník u Třeboně. Kolem rybníka Svět vede naučná stezka, kterou můžete jít klidně pěšky, ale na kole to zvládnete celkem rychle a ještě si můžete zajet někam dále. Trasa je nenáročná, okružní, vhodná i pro rodiny s dětmi. Délka cca 12 km. Doporučujeme horská nebo krosová kola – cesta je místy hodně nerovná. Pokud přijedete autem, můžete zdarma zaparkovat přímo pod hrází rybníka Svět (poblíž třeboňských sádek), nebo zajedete na parkoviště na okraji lázní Aurora.

Předpokládejme, že vyrážíte z parkoviště u lázní Aurora. Stezka kolem Světa vede nejprve okrajem lázeňského parku, ale můžete se podívat i na jiné části parku, nebo na hlavní lázeňskou budovu. Po opuštění parku vede stezka pěšinou v travnatém pásu mezi rybníkem a polem. Pokud delší dobu pršelo, nebo je vyšší stav vody v rybníku, bývá tato část stezky podmáčena a někdy jsou části i zcela pod vodou. Někdy lze některá místa objet po poli, ale při vyšším stavu vody doporučujeme raději návrat, protože byste mohli mít problémy i na jiných místech stezky. U konce rybníka Svět se dostanete do menšího lesíka s několika bažinami. Zde je chráněné území a musíte z kola sestoupit a vést ho. Není to nijak na újmu cesty, protože si tuto část mnohem lépe prohlédnete. Úsek ochrany přírody je v délce cca 250 – 300m.

Za chráněným územím opět jedete na kole a sledujete stezku. Po chvilce dojedete na hráz menšího rybníka Dolní Zlatník. Pokud máte rádi přírodu, doporučujeme zde zastavit a tiše pozorovat. Celkem často se zde vyskutují volavky popelavé a u hráze rybníka loví užovky. Dále cesta pokračuje přes Spolský potok ke Spolskému mlýnu. U Spolského potoka lze občas spatřit ledňáčky. Jde sice o velmi plaché ptáčky, ale při naší poslední jízdě kolem Světa nám jeden profičel přímo před řídítky. Za budovou pily u Spolského mlýna se již stáčíte prudce doleva a míříte na druhý břeh Světa. Zde po chvíli jízdy narazíte asi na nejhorší část cesty, kde bude velké množství výmolů, vystouplých kořenů apod. Silniční kolo zde určitě nebude vhodné.

Jakmile skončí les a po levé straně opět zahlédnete hladinu Světa, tak se cesta opět změní na příjemnou a širší, ale občas zde již můžete potkat auto jedoucí k nedalekým rekreačním objektům. Kolem několika bývalých statků přijedete po chvilce k Cirkvičnému rybníku, který budete míjet po své pravé straně. Cesta opět povede blízko břehu Světa a jakmile skončí polní stezka a najedete na místní silničku, tak jste se ocitli u známé pláže Ostende. Po levé straně minete kostel sv. Jiljí ze 16. stol. a poté již pojedete lesoparkem kolem Schwarzenberské hrobky (ta bude v průhledu po právé straně). Zde je možnost prohlídky hrobky. Na konci lesoparku narazíte na silnici, která vede mezi Světem a Opatovickým rybníkem. Opět zabočíte vlevo a po hrázi rybníka Svět míříte zpět na výchozí místo k lázním Aurora.

Trasa pro GPS Garmin: