Cyklo: Kardašova Řečice, Jemčina

Cyklovýlet Kardašova Řečice – Jemčina je jednoduchým okruhem vhodným pro rodiny s dětmi. Většina okruhu vede po asfaltkách s minimálním výskytem aut. Na mnoho silniček je zákaz vjezdu motorových vozidel, ale kupodivu auta zde potkáte také. Délka okruhu je cca 25,5 km, ale lze ho libovolně prodloužit nebo zkrátit. Náš okruh je navržen tak, že vás zavede na různá zajímavá místa.

Počátek i konec okruhu jsme zvolili v Kardašově Řečici. Zde se dá dobře a bezplatně zaparkovat na náměstí J. Hrubého. Odtud se dáte po modré TZ ulicí Palackého směrem od hlavní silnice (Jablonského). Po cca 200 m na křižovatce ve tvaru V se dáte doleva směrem na Cikar. Po chvíli jízdy opustíte modrou TZ (jedete dále po silnici) a dostanete se na hráz celkem vekého rybníka, který budete mít po své pravé straně. Jmenuje se Velká Ochoz, je chovným rybníkem a můžete zde spatřit celkem dost vodního ptactva. My jsme dnes viděli kromě běžných kachen i labutě a volavky popelavé. Velká Ochoz má výměru cca 19 ha a byl vybudován už v 15. stol. Původní název byl Vlčí Wochoz podle velkého výskytu vlků v okolí.

Po chvíli dojedete k dalšímu rybníku s názvem Popelov a jste v osadě Cikar. V Cikaru se nachází bývalý poplužní dvůr, založený po roce 1698 a pod rybníkem Popelovem mlýn, písemně doložený již v roce 1554, po jehož původních majitelích Cvikarech, se místo jmenuje s nepatrnou odchylkou dodnes.

Na křižovatce u rybníka se dáte doleva, opět se budete držet silnice a pojedete směrem na Velkou Holnou. Až dojedete k rybníku, určitě se zastavte a rozhlédněte se. Velká Holná je jedním z našich největších rybníků. Je to devátý největší rybník v Jihočeském kraji a dvanáctý v celé České republice. Na jeho břehu je i rekreační středisko, kde se můžete ubytovat, vykoupat, půjčit loďku, šlapadlo apod. Rybník byl vybudován ve 14. stol. a v 16. stol. byl rozšířen Jakubem Krčínem. Z jeho doby prý pocházejí i duby na hrázi. Na jižní straně hráze je památný strom – buk lesní s obvodem kmene 4,7 a výškou 30 metrů. Je starý přibližně 150 let.

Za hráze rybníka u odpočívadla se dáte doprava, poté doleva a dostanete se až k Lannovu kříži. Cikarské polesí patřilo kdysi Černínům. V 1. čtvrtině 19. stol. zde byly veliké polomy. S jejich likvidací a výkupem dřeva pomáhal slavný loďmistr a podnikatel Vojtěch Lanna st. (1805-1866). Ten také položil základ ke splavnění Nežárky od Stráže. Po chvíli jízdy od kříže můžete ještě udělat malou odbočku ke Kočičímu vrchu, což je menší vyvýšenina s romanticky uspořádanými balvany. Pak už se napojíte na červenou TZ a dojedete až k zámku Jemčina.

V 17. stol. zde byl postaven hřebčinec. V r. 1747 za Vojtěcha Prokopa Černína pak byla v bezprostřední blízkosti hřebčince zahájena výstavba loveckého zámečku. Za architekta byl vybrán Anselmo Lurago. V letech 1757-1760 prošel dalšími úpravami, stejně jako zahrada. V r. 1923 se stal majitelem zámku stát. Od r. 2002 je zámek v soukromých rukou. Je částečně přístupný a u zámku je i možnost občerstvení.

Projedete po hlavní silnici kolem zámku a po cca 300 m odbočíte doprava opět po místní asfaltce. Touto silničkou se po několika km dostanete opět k osadě Cikar a poté již po stejné cestě zpět do Kardašovy Řečice. Trasu pro GPS Garmin naleznete ke stažení pod článkem. V trase jsou zaznamenána i odbočení k Lannovu kříži a Kočičímu vrchu.

Milan Kotulek

Trasa pro GPS Garmin: