Jindřichův Hradec – komplex renesančního zámku a gotického hradu
Od 2. poloviny 12. století až do počátku 17. století ovládal celé jižní Čechy mocný rod Vítkovců. Zdejší románský hrad, založený počátkem 13. století, patřil jedné jejich větvi – pánům z Hradce, nazván byl po svém zakladateli Jindřichovi. Původní dispozici však zcela smazaly pozdější přestavby. Ze starší gotické stavby Jindřichovy je nejvýznamnější mohutná válcová věž a jádro paláce s kaplí. Na dalších úpravách se podíleli Menhart a Jindřich IV. z Hradce, nejvyšší pražský purkrabí, který rozšířil výrazně opevňovací systém. Současně objekt získal renesanční charakter, především přístavbou arkád. arkýřů a věžic i úpravou tvarů střech a komínů.
K nejrozsáhlejším změnám došlo v průběhu 16. století za Jáchyma Adama z Hradce. Z této etapy pochází křídlo oddělující 1. a 2. nádvoří. Celkovou renesanční koncepci dotvoří vlašský stavitel B. Maggi z Arogna po roce 1580 a v pracech pokračovali G. M. Faconi a Andrea Aostalli de Sala. Roku 1604 se ujal panství Vilém Slavata z Chlumu a Košumberku s chotí Lucií Otylií, poslední členkou rodu z Hradce. Stavební vývoj zámku byl ukončen a devadesátiletá vláda Slavatů pro něj neznamenala žádný přínos. Za vlády slavatovských dědiců Černínů z Chudenic zámek postupně upadal a po požáru v roce 1773 se octl takřka celý v sutinách. Zachránil jej hrabě Eugen, který zahájil v roce 1906 rozsáhlou rekonstrukci, trvající téměř 20 let. Černínové vlastnili zámek až do roku 1945.
Hlavní vstup do zámku vede přes most starou branou na severní straně. K bráně přistavěna jednopatrová křídla a další přístavby na 1. nádvoří byly budovány postupně od 17. do 20. století. Stavení oddělující 1. a 2. nádvoří je ze 3. čtvrtiny 16. století. Za průjezdem nejstarší část zámku se zachovalým středověkým jádrem paláce, kaplí a kulatou věží vpravo a vlevo nad průjezdem se zbytky staré čtverhranné věže. Vnější vzhled paláce až na hrotité oblouky oken kaple a její opěráky je renesanční, včetně tvaru a ostění oken, členění atiky a povrchové úpravy fasády. Zámek má v dnešní podobě nádvoří přibližně lichoběžníkové. Nejvýraznějším dekorativním prvkem jsou tu malé arkády, spojující nejstarší část zámku s křídlem tzv. zlatého nebo španělského sálu, a velké dvoupatrové arkády, navazující na toto křídlo a uzavírající dvůr proti průjezdu spolu se stavením Adamovým, ležícím na východní straně. Toskánské a jónské sloupy arkád stejně jako omítková rustika, lunetová římsa a portály Adamova stavení inspirovala italská renesance, s níž zprostředkovali spojení stavitelé B. Maggi z Arogna, A. Cometa a G. M. Faconi. Nejstarší část zámku spojují arkády s výběžkem zakončeným tzv. Červenou věží, bizarně členěnou arkýři a komíny. Na 3. nádvoří zámku stojí kašna s bohatě zdobenou tepanou mříží. Prohlídku zakončí trojúhelníková zahrada, uzavřená přízemními arkádami a rondelem – altánem nesoucím opět charakteristické znaky renesance.
Zbytky románského ostění a gotické portálky naleznete v nejstarší části hradu. V 1. patře tohoto křídla tzv. královský sál se síťovou klenbou, v němž se konala shromáždění českých pánů u příležitosti panovnických návštěv. Románskogotickou křížovou klenbu a portál měla i kaple; barokně ji v 18. století upravil F. M. Kaňka. Malířskou výzdobu sousední rytířské síně tvoří tzv. svatojiřský cyklus ze 14. století. Nástěnné malby měla i kaple a síň nad rozlehlou kuchyní v Červené věži, v dalším traktu pak divadelní a sousední španělský (též zlatý) sál s dřevěným stropem a galerií. Po požáru v roce 1773 nezůstalo z jeho vybavení téměř nic. Nejzachovalejší a také nejnovější částí je tzv. Adamovo stavení. V přízemí po sv. straně hlavního vchodu jsou místnosti s křížovou klenbou s lunetami a jednoduchou ornamentální výzdobou. V 1. patře se v řadě pokojů dochovaly malované kazetové dřevěné stropy. Dekorativní jsou rovněž špalety oken, ostění dveří a krby. Pokoje jsou spojeny rožmberskou chodbou, která sloužila jako obrazárna, stejně jako jídelna a sousední pokoj. Vybavení 2. patra zničil zcela požár v roce 1773.
Oficiální stránky objektu: www.zamek-jindrichuvhradec.eu