Cyklo: Dolní Skrýchov, Karlov, Lovětín – okruh

Pokud budete pobývat v jižních Čechách, pak je krajina kolem Jindřichova Hradce a Třeboně velmi vhodná i pro cykloturistiku. Jelikož kolem Třeboně se to cyklisty jen hemží a někdy je jich tam až moc, podíváme se do méně frekventované oblasti nedaleko Jindřichova Hradce. Okruh, o kterém zde najdete popis patří mezi nenáročné výlety vhodné pro celou rodinu. Délka je cca 21 km, ale lze si ho jakkoliv prodloužit, či zkrátit. Také záleží na tom odkud vyjedete. Pouze v počátku je táhlé stoupání, ale pak již jsou to téměř roviny. Okruh je zvolen tak, že jen velmi malá část vede po málo frekventovaných silnicích, většina pak po lesních silnicích a cestách, kam smí auta pouze s povolením.

Jelikož máme s rodinou tuto oblast rádi a často se v ní pohybujeme, nejezdíme sem pouze na víkendy, ale vždy se tu tak na týden ubytujeme a potom vyrážíme na jednotlivé výlety. Určitě můžeme doporučit Penzion Skrýchov v Dolním Skrýchově, který je v klidné oblasti u Nežárky a přesto jste současně kousek od centra Jindřichova Hradce. Navíc se zde výborně najíte. Proto náš cyklookruh začíná u tohoto penzionu. Vy můžete ale jet třeba už z Jindřichova Hradce.

Od penzionu zabočíte doprava a na křižovatce s hlavní se dáte doprava do táhlého kopce směrem na Horní Skrýchov. Jedná se o celkem málo frekventovanou silnici. Projedete obcí Horní Skrýchov, přejedete trať úzkokolejné železnice a po chvilce se po levé stráně objeví osamocený malý domek. U něj odbočíte doleva a jste na krásné asfaltce v lese. Zde občas potkáte cyklisty, bruslaře apod., ale jinak je zde klid. Po čase opět přejíždíte koleje, minete odpočinkový altán a jedete stále po této asfaltce. Na konci této asfaltky u jakéhosi statku vás čeká zatáčka s několika odbočkami. Vlevo je to na Kostelní Radouň – tam bude směřovat náš další výlet, za statkem vpravo je to přímo na Lovětín, ale my se dáme prostřední lesní cestou (mírně vlevo) na obec Karlov.

Po méně rušné silnici projedete Karlovem, kde naleznete i krásně upravené jezírko s lekníny. Kousek za obcí opět odbočujete vpravo ze silnice a po polní cestě mezi lesy a pastvinami dojedete až ke statku “U Tyšerů”. Zde se v okolí často pasou koně a organizují se na nich projížďky. Po chvíli přijedete opět k málo frekventované asfaltce, podél které vede úzkokolejka. Vlevo by to bylo na Nekrasín a my se vydáme vpravo na Lovětín. Projedem obcí, mineme rybník a za obcí Lovětín jedeme stále rovně. Po levé straně budete míjet odbočku k železniční stanici úzkokolejky Lovětín. Doporučujeme na chvilku odbočit a zajet se podívat na klidné staré nádražíčko. Poté opět pokračujete dále, přejedete trať a po chvíli budete po pravé straně míjet Hánovský rybník. Hned za ním odbočte vpravo. Po pár stech metrech opět přejedete trať a na křižovatce se dáte vlevo. Tím už jste opět na asfaltce, po které jste přijeli a dostanete se k osamocenému domku za Horním Skrýchovem. Opět po stejné cestě projedete Horním Skrýchovem do Dolního Skrýchova a pro nás cesta končila u penzionu. Vy můžete pokračovat dále.

Milan Kotulek

Trasa pro GPS Garmin: