Španělsko, Mallorca – Palma Aquarium

Ve Španělsku je velmi známé a navštěvované aquárium v Barceloně. Tuto atrakci nevynechá většina turistů, kteří se pohybují poblíž tohoto města. Méně známé, mladší a možná i více zajímavé je aquarium, které naleznete sice také na území Španělska, ale musíte kvůli němu až na ostrov Mallorca. Zde v hlavním městě Palma de Mallorca naleznete tzv. Palma Aquarium. Budova je zvenku nenápadná, ale skrývá se v ní i nejhlubší mořská nádrž v Evropě. Minulý týden jsme aquarium navštívili, takže opět zde můžeme doporučit tip na zajímavý výlet.

Aquarium bylo postaveno v r. 2007, takže patří k těm nejmladším v Evropě, ale jsou tu další unikátní NEJ. Naleznete zde největší sbírku živých vodních korálů v Evropě, expozice evokující prales s názvem Jungle je největší střešní zahradou ve Španělsku a nádrž se žraloky je nejhlubší umělou mořskou vodní nádrží v Evropě – dosahuje hloubku 8,5 m. Palma Aquarium je možné rozdělit i podle ucelených expozic. Jsou zde ucelené expozice Středozemní moře,  Tropická moře, venkovní zahrady s rostlinami charakteristickými pro okolí Středozemního moře, velkou tropickou zahradu Jungle a nakonec přijdete k obří nádrži se žraloky – Big Blue (Gran Azul) a poté je zde ještě menší expozice s medúzami. Pokud se ještě zastavíme u údajů nádrže Big Blue, tak krom největší hloubky jsou i další parametry zajímavé. Délka nádrže je 33 m, šířka 25 m, v nádrži je chováno více jak 1 000 exemplářů živočichů ve více jak 20 druzích, z toho zde uvidíte 11 žraloků.

Expozice jsou úžasné a určitě se nám zde líbilo více než v aquariu v Barceloně. Na začátku se musíte obrnit trpělivostí. Každý návštěvník je při vstupu povinně vyfocen a na konci expozic je mu nabídnuta předražená fotografie – nemusíte si ji ale kupovat. Na začátku expozic očekávejte více návštěvníků pohromadě, postupně ale davy prořídnou. V zahradách je umístěna i menší restaurace a stánky s občerstvením. Je zde i hodně místa na to, aby se navštěvníci porůznu posadili a odpočinuli si. Probíhají zde i animační programy pro děti, za příplatek je možné potápět se s rejnoky nebo se žraloky. Expozice je možné procházet v libovolném pořadí a různě se vracet. Před východem je velká prodejna suvenýrů, kterou určitě neminete, jelikož k východu se musí projít skrz ní. Pro nás byla návštěva úžasně stráveným odpočinkovým dnem plným pohody.

Aquarium je dobře dostupné. Naleznete jej na rozhraní čtvrtí Can Pastilla a Les Meravelles, je nedaleko letiště a přímo u něj je stanice autobusů. Název stanice je Aquárium Palma, popř. Ses Fontanelles a staví u ní meziměstské autobusy 501, 502, 520 a 454 nebo městské autobusy Palmy a to č. 15, 21, 23, 25, 31. Tyto informace je dobré si ale aktuálně ověřit, jelikož situace se může časem měnit. Doporučuji navštívit web meziměstkých autobusů TIB nebo městských EMT. Vstupné do aquaria lze zlevnit různými akčními balíčky, např. vstup pro dvojice, vstup pro rodinu, apod. Nabídka se opět každým rokem mění. Pokud na Mallorce budete trávit dovolenou, pak z mnoha míst je dokonce pořádán hromadný svoz zájemců o návštěvu aquaria, kdy platíte pouze vstup a dopravu tam i zpět máte zdarma.

Milan Kotulek

Oficiální stránky aquaria: palmaaquarium.com