S tvojí dcerou ne

Další divadelní představení, které jsme shlédli v Divadle Bez Zábradlí v Praze, byla hra Stanislava Procházky “S tvojí dcerou ne”. Nejde se o stálý repertoár Divadla Bez Zábradlí, ale o hostující představení. Stanislav Procházka je výborným autorem, režisérem i hercem, který své hry uvádí především ve své domovské Plzni. Pokud na tuto jeho hru někde narazíte, pak určitě doporučujeme zajít si na ni. Hra je trochu inspirována starými italskými komediemi, takže v ní dochází často k rychlému zvratu situace a někdy i několikanásobnému, neustále jsou na pořadu nějaká nedorozumnění a nepochopení.

Zápletkou hry je vzájemný vztah dvou rodin. Pár ve středním věku, kde manželka pracuje ve vědecké knihovně a manžel má uměleckou agenturu, vychovává dceru, která má pomalu před maturitou. Manželský pár se na popud manželky neustále snaží oživit svůj společný intimní život různými extravagantními způsoby, aby dle jejích slov “předběhl krizi středního věku a manželskému stereotypu”. Druhý manželský pár je o něco starší a žije poklidným životem. Paní učí v mateřské školce a pán je bankovním úředníkem. Poklid v této rodině končí v době, kdy mladší pár jede znovu do míst, kde stravil svatební cestu a požádá starší pár, aby zatím dohlédl na jejich dospívající dceru. Bankovní úředník se tak vlivem nedorozumění bláznivě zamiluje do teenagerky a začne se chovat podobně jako ona. Do všech těchto nedorozumění se ještě připlete bytový zloděj Česťa a vše zamotané, je ještě zamotanější, ale vy se budete stále více bavit.

V našem představení byli určitě skvělí Petr Nárožný s Naďou Konvalinkovou v rolích staršího páru a zdatně jim sekundovali i Dagmar Novotná s Martinem Zahálkou jako mladší pár. Roli dcery mladšího páru výborně zvládla Týna Průchová a v roli bytaře Česti jsme viděli Martina Zbrožka. Litujeme pouze, že jsme neviděli excelentní výkony Pavla Kikinčuka a Stanislava Procházky, kteří také v tomto představení alternují, ale i námi shlédnuté obsazení bylo výborné. Určitě doporučujeme představení jako výbornou relaxaci po těžkém týdnu.

Milan Kotulek