Manželský poker

Opět jsme zašli do pražského divadla Palace, tentokrát na komedii Marca Camolettiho Manželský poker. Zápletka příběhu je prostá. Jacqueline se při jedné manželské hádce dozví od svého mažela Bernarda, že má milenku. Tu má prý proto, že zjistil, že Jacqueline má již nějakou dobu také milence. Bernard vymyslí plán, že by si oba manželé měli své milence vzájemně představit. Tím začne příběh nabírat na obrátkách a děj je zdrojem mnohých komických situací.

Bertranda hraje Jiří Langmajer a jeho manželku Jacqueline Daniela Šinkorová. V první části hry se setkáváme prakticky pouze s nimi. Postavy nejsou ve hře nijak detailně popsány. Z náznaků a zmínek se dozvídáme, že děj se odehrává v Paříži a Bernard pracuje na jakési klinice a občas chodí hrát hazardní hry o peníze. O jeho manželce se nedozvíme prakticky nic. Patrně nepracuje, jelikož neustále chodí pouze po návštěvách a určitě oba můžeme zařadit do bohaté vrstvy, jelikož mají služebnou, a to německou. Služebná Gertruda v podání K. Pindejové je třetí postavou, která se v první části hry několikrát objeví. Její rolí je však přidat do hry pouze několik odlehčení, která pocházejí hlavně z německého přízvuku a nepochopení. Pokud by tato postava ve hře vůbec nebyla, nijak by to celému ději neuškodilo. V první části hry se rozvíjí pouze dialog mezi oběma manželi, kteří vymýšlejí způsob, jak si milence představit.

Druhá část hry má již větší spád. Seznámíme se s natvrdlou kamarádkou manželského páru Brigitte (Jana Bernášková) a pak zejména s milencem Jacqueline Robertem (Václav Liška) a milenkou Bernarda Jennifer (Kristýna Janáčková). V ději se také na chvíli objeví manžel Brigitte Bertrand (Jan Krafka). Po mnoha humorných situacích manželé dochází k závěru, že možná ani své milence nepotřebují a že zkusí žít opět spolu jako dříve. Hra není klasickou komedií, ale může sloužit i k zamyšlení o vztazích mezi muži a ženami. Na druhou stranu je samozřejmě daný problém vypreparován z běžného života. Nikdo ve hře neřeší problémy běžného života, jako je práce, peníze, nákupy, nikdo ani patrně nemá děti, takže žádné rodinné vazby. Určitě jde o pěknou hru, kde celé představení leží na výkonu J. Langmajera a D. Šinkorové. Známe ale určitě vtipnější komedie i propracovanější příběhy k zamyšlení.

HODNOCENÍ: 80%

Milan Kotulek