Brněnské betlémy

V Brně můžete kromě vánočních trhů navštívit v období kolem Vánoc i výstavu betlémů nebo se na určité betlémy zajít podívat přímo do kostelů. Výstava betlémů se každým rokem koné v letohrádku Mitrovských, který je poblíž Výstaviště. Letos je tato výstava přístupná v termínu 30.11.2019 – 12.1.2020. Na výstavě každý rok naleznete několik desítek betlémů různých druhů. Jsou tu k vidění betlémy papírové, vyřezávané ze dřeva, betlémy z keramiky, atd. Kromě těchto běžných betlémů byly letos na výstavě prezentovány i betlémy netradiční, jako byl hipsterský betlém s figurkami na vozítkách Segway a svatou rodinou, která si dělá selfie, nebo betlém z figurek Igráčků a PlayMobil. V podzemí letohrádku je stálé betlémové diorama, které bylo tvořeno přímo pro tento letohrádek. Každou půlhodinu je zde pro zájemce pouštěn audiozáznam s legendou o životě Ježíše, která je vysvětlována na jednotlivých scénách dioramatu. Více o výstavách v letohrádku se dozvíte ZDE.

Na další betlémy si můžete zajít do brněnských kostelů. V posledních několika letech je k této příležitosti vydávána brožura se seznamem kostelů, které jsou do akce zapojeny. V brožuře naleznete také informace o otvírací době daných kostelů i stručné informace o jednotlivých betlémech. Brožura je zdarma k dostání v kostelech, které vystavují betlémy. Kostely zapojené do této akce by měly být u vchodu označeny modrým plakátem se žlutou kometou.

V kostelech se betlémy objevují během prosince, ale nekompletní, bez některých figurek. Figurka Ježíška je do betlému přidána 24.12. a figurky tří králů přibudou až 6.1. Tato pravidla neplatí samozřejmě úplně všude, někde najdete již v prosinci betlém zcela kompletní. Např. na největší brněnský betlém se můžete zajít podívat do kostela sv. Janů v Minoritské ulici. Tento betlém vznikl po roce 1945, kdy ho pro kostel postupně zhotovil brněnský sochař a řezbář J.Vaněk. Betlém je dlouhý 20 m a jeho figury jsou velké 0,5 – 1 m. V katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově můžete vidět dřevěný vyřezávaný betlém z let 1950 – 53. Figury jsou vyřezány z lipového dřeva a jsou malovány a lakovány. V kostele sv. Tomáše u Moravského náměstí je další raritní betlém. Navrhla jej kolem r. 1950 sochařka Jánská a figury byly vyřezány v dílně bratří Kotrbů. Zajímavostí je, že v tomto betlému jsou dva soubory se svatou rodinou. Druhá rodina je do betlému přidána až 6.1. spolu se třemi králi. V kostele sv. Jakuba můžete vidět betlém, který začal vznikat v první pol. 20. stol. a byl postupně doplňován sádrovými figurami, které darovali farníci. Jeden z nejstarších betlémů, kterému je již 100 let, můžete vidět v chrámu Spasitele, v Brně – Židenicícch na Karáskově nám. Další 100 let starý betlém je k vidění v kostele Neposkvrněného početí P. Marie v Křenové ulici. Velikost figur v tomto betlému je kolem 30 cm.

Milan Kotulek