Cyklo: Labská stezka

Labská cyklostezka (oficiálně nazývaná Labská stezka) je cyklostezkou, která sleduje tok řeky Labe a na našem území vede od Špindlerova Mlýna, přes Vrchlabí, Hradec Králové, Pardubice, Poděbrady, Brandýs nad Labem, Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem až do Hřenska. Nejedná se o zcela nově vybudovanou stezku, která by byla bezbariérová, s asfaltovým povrchem a bez aut. Pouze 40% stezky je  vybudováno jako zpevněná cyklostezka bez automobilového provozu, dalších 40% stezky je vedeno po silnicích a 20% je vedeno po cestách s nezpevněným povrchem. Cyklostezka má i své oficiální webové stránky na adrese www.labskastezka.cz, kde naleznete mapu stezky, informace o ubytování a občerstvení v okolí stezky, atd. Dále si můžete stáhnout mobilní aplikaci Map4Trip, která také obsahuje zakreslenou a podrobně popsanou stezku.

Každý si určitě najde své oblíbené úseky této stezky, kam se bude vracet. Naše rodina nepatří mezi “polykače kilometrů”, kteří nejsou šťastni, pokud neujedou denně alespoň 100km. Patříme mezi cyklisty, kteří si chtějí cestu užít, zastaví se u zajímavých výhledů, památek, atd., vyfotí si něco, nebo cestou posedí u příjemného občerstvení. Neklademe si přesné cíle, že daný den musíme dojet do nějakého daného místa. Proto jsme si velmi oblíbili pohodový a pohodlný úsek cyklostezky mezi Čelákovicemi a Kostelcem nad Labem. Auto se dá pohodlně zaparkovat jak v Čelákovicích, tak v Kostelci. Mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň jedete po přírodní cestě, která je místy kamenitá, takže není vhodná příliš pro silniční kola. Od Lázní Toušeň pak vede krásná asfaltová stezka bez aut. Na auta musíte místy dávat pozor při průjezdu Brandýsem nad Labem, ale za ním opět až ke Kostelci nad Labem krásná asfaltka bez aut. Cestou potkáte několik občerstvení (otevřena zejména v létě), cesta je rovná, stále podél řeky. Ideální projížďka pro rodiny s dětmi. Menší parkoviště pro auta přímo u cyklostezky naleznete i v Brandýse nad Labem a v Lázních Toušeň.

Pokud byste zůstali na levé straně řeky a pokračovali podél Labe za Kostelcem, dostanete se záhy na hodně nerovnou cestu s kameny, takže pokud byste jeli na silničním kole, můžete si ho zde poškodit. Labská cyklostezka v Kostelci přechází na pravou stranu řeky. Zde už se nejedná o asfaltku, jako před Kostelcem, ale cesta o něco rovnější, než ta levostranná. Ke stažení připojujeme trasu pro GPS Garmin. Jde o úsek stezky mezi Čelákovicemi a Kostelcem nad Labem. Při projížďce z Čelákovic po této trase do Kostelce a zpět najedete cca 31 km. Jedná se spíše o inspiraci, než o pevně stanovenou trasu.

Trasa pro Garmin: