Itálie, Řím – Koloseum

Koloseum, původní název Flaviovský amfiteátr, je oválný amfiteátr v centru Říma v Itálii. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Je to jedno z velkých děl římské architektury. Nachází se u Fora Romana. Jeho stavba začala mezi lety 70 a 72 n. l. za římského císaře Vespasiana a byla dokončena v roce 80 n. l. za císaře Tita. Za vlády Domitiana (81–96) byly provedeny další úpravy. Původně bylo schopno pojmout 50 000 sedících diváků a bylo užíváno ke gladiátorským zápasům a veřejným podívaným. Vedle gladiátorských her se zde pořádaly zápasy s divou zvěří, popravy, rekonstrukce známých bitev a dramata založená na klasické mytologii.

V raném středověku přestala budova sloužit k zábavě. Později byla využívána k obývání, sněmování, jako pevnost, kamenolom a křesťanská svatyně. Ačkoliv periodicky se opakující zemětřesení a zloději kamenů z něj učinili zříceninu, dnes se stavba stala skutečným symbolem císařského Říma. Je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí. Archeologové se dodnes nemohou shodnout na tom, zda šel amfiteátr i zatopit vodou a zda se v něm mohly pořádat i naumachie (stylizované námořní bitvy).

Koloseum naleznete v centru Říma na náměstí Piaza del Colosseo. Kousek od kolosea je stanice metra B (modrá linka) Colosseo. Pokud pojedete metrem z okraje Říma linkou A (červená linka), musíte přestoupit na stanici Termini na linku B. Do Kolosea je zpoplatněný vstup. Plné vstupné v době naší návštěvy (červenec 2017) bylo 12 € a snížené 7,50 €. Snížené vstupné platí pro občany EU mezi 18 – 25 lety a pro držitele karet ITIC, ISIC, děti do 18 let mají vstup zdarma. Vstupné je společné pro Koloseum i Forum Romanum, které dříve bylo volně přístupné. Doporučujeme vstupenky koupit u bočního vchodu na Forum Romanum, kde nejsou téměř žádné fronty. Pokud budete kupovat lístky u Kolosea, vystojíte ohromnou frontu na vstupenky a druhou na vstup do Kolosea. Fronty se tvoří i kvůli bezpečnostním prohlídkám, které jsou celkem důkladné. Fronty pro vstup na Forum Romanum se téměř netvoří.

Milan Kotulek