Plzeň – Techmania

Techmania Science Center, jak zní celý název této zajímavé atrakce v Plzni je dalším naším vědecko-technicko-zábavním podnikem pro celou rodinu, ale i pro školní výpravy. V našich článcích jsem již popsal podobná centra v Brně a Ostravě, tak jak si na v porovnání s nimi stojí centrum v Plzni? Navštívil jsem toto centrum zatím 2x. Před pár týdny to bylo opět v rámci exkurze se studenty našeho gymnázia a v loňském roce to bylo soukromě se synem. Mohu tedy opět popisovat vlastní zkušenosti.

Pokud srovnáme prvotní dojem z vlastní budovy tohoto centra a porovnáme ji s obdobnými centry v Brně a Ostravě, tak budova v Plzni určitě vítězí tím, že se nejedná o duchaprostou skleněnou novostavbu, ale o starší industriální architekturu. Techmania je totiž umístěna v bývalé hale plzeňské Škodovky. Ve druhé a menší budově je pak umístěna expozice o vesmíru a 3D planetárium s projekčním sálem. V současné době určitě Techmania vítězí nad ostatními i velmi příjemným vstupným, které není nijak přehnané a navíc ve vstupném máte zahrnuty i případné filmy v rámci 3D projekcí a veškeré science show, které v areálu probíhají.

Po zakoupení vstupenky dostanete pásek, kterým se na zápěstí označíte a celý den se tak v areálu můžete volně pohybovat. Nejste omezeni žádným počtem vstupů, ani neprocházíte žádnými turnikety, kde byste museli pásek přikládat. Kód na pásku vás navíc opravňuje k tomu, abyste si u některých exponátů vytvořili vlastní profil a mohli tak své výkony porovnávat s ostatními návštěvníky. Za pokladnami jsou uzamykatelné skříňky, kam si můžete odložit své věci. Dále je zde prodejna občerstvení s restaurací, kde je vždy v nabídce kolem 4 – 5 hotových jídel v cenové relaci kolem 80 – 100,- Kč. Takže na oběd nemusíte vyrážet nikam mimo areál.

Vlastní expozice je rozdělena na různé oblasti vědy a techniky, takže je zde oddělení hrátek s vodou, oddělení exponátů o lidském těle, magnetismu, optice, atd. Expozici doplňují i lokomotivy s trolejbusem, což reprezentuje výrobky zdejší Škodovky. U exponátů jsou popisy jevů, které mají představovat. Jediným mínusem je snad to, že někdy není popsáno, jak ovládat daný exponát, takže musíte sami zkoušet, co to udělá :–). Druhým negativem bylo, že při obou našich návštěvách bylo celkem dost exponátů mimo provoz, ale vzhledem k celkové rozloze haly a počtu všech exponátů, tak nikdy si za celý den nevyzkoušíte vše z toho, co zrovna funkční je.

Techmanii proto hodnotím jako zajímavější a lepší centrum, než jsou obdobná centra v Brně a Ostravě. Jde samozřejmě ale o čistě subjektivní pohled. A třešničkou na dortu je i to, že majitelé ITIC karty mají vstup zcela zdarma. Takže centrum je velmi vhodné jak pro školní výpravy, tak pro relaxaci rodin s dětmi.

Milan Kotulek

Oficiální stránky centra: techmania.cz