Blbec k večeři

Opět jsme zavítali v Praze do divadla Bez Zábradlí, tentokrát na komedii francouzského autora Francise Vebera “Blbec k večeři”. Autor je znám také z filmové tvorby. Jako režisér či scénárista se podepsal pod skvělými francouzskými komediemi, jako jsou Velký blondýn s černou botou, Kopyto, Otec a Otec, Hračka, Drž hubu, atd. Zfilmování se dočkala i jeho hra Blbec k večeři.

Pokud jste viděli stejnojmenný francouzský film z r. 1998, možná se v divadle nasmějete ještě více, než u filmu. Celá hra se odehrává prakticky ve stejné místnosti a tou je byt pana Brochanta. Pierre Brochant je nakladatel, jehož přátelé mají velmi rádi drsnou zábavu. Každý týden je pořádána takzvaná večeře blbců, kdy každý účastník přivede co nejvýstřednějšího hosta a baví se jeho hloupostí. Tentokrát má Pierre něco extra – ministerský úředník Francois Pignon je snad opravdu “král blbců”. Pignon celý život staví modely různých budov a staveb ze sirek a nevypráví téměř o ničem jiném, než o tomto svém koníčku. Co se však nestane, Pierra postihne “houser” (zablokují se mu záda), na večeři nemůže přijít a Pignon je už na cestě. Pierre zažije dlouhý večer plný neočekávaných zvratů, kdy vyvstane otázka, kdo že je vlastně onen blbec? Ústřední linií děje je pak situace, že Brochanta právě v tento večer opustila manželka…

Hra je hereckým koncertem pánů Vydry a Cardy. Ve hře se dále objeví a zdatně jim sekundují R. Hrušínský, Z. Žák, J. Boušková a J. Švandová. Jde o hru, kde se budete bavit od začátku do konce. Hra má spád a nestačíte se nudit. Co je na dnešní poměry divadelních her úžasné, tak za celou hru padne asi jen jedno sprosté slovo. Na tomto příkladu je vidět, že super zábava se dá dělat i bez hrubostí a sprostých nadávek. Určitě hru doporučujeme.