Královský advent na Křivoklátě

Pokud se chcete zajet podívat na menší předvánoční trhy s osobitou atmosférou, určitě doporučujeme navštívit trhy na hradu Křivoklát. A pokud skutečně chcete být co možná nejvíce spjati s historií, tak na Křivoklát zajeďte historickým vlakem taženým parní lokomotivou. Tato akce se již dávno zařadila mezi pravidelné a každoročně opakované. A jak jsme to celé viděli my z našeho pohledu?

Letos České dráhy vypravily parní vlak na Křivoklát již 9.12. I když jsme si jízdenky s místenkou kupovali již začátkem listopadu, ve vlaku zbývalo již jen posledních pár míst. Proto pokud budete chtít jet příští rok, určitě si lístky zajistěte s dostatečným předstihem. Vlak vyjížděl z nádraží Praha – Smíchov a byl složený z historických vozů 3. třídy, které byly vyrobeny za 1. republiky i z vozů, které jezdily ještě v 60 – tých letech 20. stol. My jsme měli místa ve vozu z období po 2. světové válce, takže jsme už měli kožená sedadla a interiér působil mnohem útulnějším dojmem, než dřevěné lavice těch nejstarších vozů. Vlak byl tažen parní lokomotivou ř. 475.1 “Šlechtična” z r. 1948 a na konci vlaku byla připojena pomocná naftová lokomotiva ř. 753 “Brejlovec” z r. 1968.

První kratší zastávkou byl Beroun, kde měl vlak přes úvrať pokračovat na Křivoklát. Zde tedy došlo k prohození obou lokomotiv, aby vpředu byla opět ta parní. Po příjezdu do stanice Křivoklát museli cestující vystupovat z vlaku postupně, jelikož souprava byla mnohem delší, než místní nádraží, takže polovina vlaku stála po jeho zastavení ještě na mostě. Jakmile vystoupili cestující z první části vlaku, ten popojel a mohla vystupovat druhá polovina. Před návštěvou Křivoklátu jsme ještě zašli na vyhlídku naproti hradu a pak teprve jsme zavítali do hradu samotného.

Návštěvu jsme využili i k prohlídce interiérů hradu. Průvodkyně byla velmi příjemná a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a to velmi přístupnou formou. Po prohlídce jsme si prošli vánoční trhy na nádvoří, zavítali na věž Huderku s vyhlídkou na hrad i okolí, popili v hradní krčmě punč a zakoupili si i nějaké ozdoby v hradním krámku. Trhy na hradě jsou rozsahem určitě mnohem menší, než ty které naleznete ve městech, ale mají svou osobitou atmosféru. Oproti trhům v Brně nás zde ale u stánků celkem nic ani nepřekvapilo, ani nenadchlo. Bylo zde k mání celkem standardní vánoční zboží za celkem standardní ceny. Atmosféru trhů určitě dobře doplňují představení kejklířů, či hudebníků, která zde celé odpoledne probíhala. Punč jsme si dali na dvou místech a zatímco v hradní krčmě byl punč skutečně velmi chutný a silný, tak u stánku, který byl asi nejblíže vstupní hradní bráně byl punč oproti tomu prvnímu pouze obarvenou vodou bez valné chuti. Takže rozdíly v kvalitě jsou i zde velké.

Zpáteční cesta parním vlakem už byla spíše v duchu sdělování dojmů z prohlídky hradu i trhů. Takže trhy na Křivoklátě určitě stojí za návštěvu, ale doporučujeme je spojit i s cestou parním vlakem a prohlídkou hradu. Pokud bychom věnovali celé odpoledne pouze trhům na nádvoří, bylo by to na nás příliš mnoho času. Na tyto trhy stačí skutečně tak cca 2 – 2,5 h času.

Milan Kotulek