Strážnice – skanzen
Místem připravované realizace se stal rozsáhlý prostor strážnických luk, rozkládající se na dohled od strážnického zámku i městské zástavby, při tom však oddělený Baťovým kanálem a vzrostlou zelení. Základní osové členění muzea, shodné s hlavní komunikací, rozděluje podélně celou jeho plochu na dvě nestejné části. Širší, levá část, je vyčleněna pro prezentaci charakteristické podoby sídel v jednotlivých regionech Návštěvník vstupuje do areálu v kopcovitém terénu moravských Kopanic, odkud schází do zvlněné krajiny při řece Olšavě a Moravě, aby nakonec zakotvil v rovinatém Podluží. Užší, teprve postupně se rozšiřující pravá strana areálu je věnována technickým a hospodářským stavbám. Nalezneme zde rozsáhlý, avšak nedokončený areál vodních technických staveb s mlýnem, vodní pilou a valchou. Za ním se nachází jediné dvě zcela dokončené části muzea. Patří k nim areál vinařských lisoven, sklepů a expozičních vinohradů a dále za ním areál lučního hospodářství, zastoupený skupinou seníků z Javorníka.
V průběhu 1973 – 1979 byla provedena zaměření a plánová příprava všech areálů první etapy výstavby. Paralelně s ní započalo i budování areálu, jehož první akcí byla výstavba staveb převezených z moravských Kopanic, následovaly vinohradnické stavby, domy z Nové Lhoty a luhačovické Zálesí. První etapa výstavby Muzea vesnice jihovýchodní Moravy skončila v roce 1981 a celý areál byl zpřístupněn veřejnosti. Současně s otevřením muzea začala v areálu fungovat i průvodcovská služba, která prozatímně sídlila v provizorním domku u boční brány. Zamýšlené návštěvnické zázemí s prodejnou vstupenek, etnografickou expozicí a občerstvením, v projektu situované do budovy barokního pivovaru, prozatím čekalo na rozsáhlou rekonstrukci. Veřejnosti bylo zpřístupněno teprve na počátku 90. let.
Oficiální stránky objektu: www.skanzenstraznice.cz
My jsme skanzen navštívili již podruhé, naposledy v srpnu 2016 a vždy zde objevujeme něco nového. Pokud jedete autem, parkovat se dá zdarma přímo u skanzenu. Jestliže si chcete skanzen opravdu prohlédnout, číst si doprovodné texty a poslouchat výklad v přístupných chalupách, pak si vyhraďte raději celé odpoledne, které můžete věnovat i posezení v místní restauraci. Také jsme se ale setkali s několika mladými návštěvníky, kteří vpadli do objektu uprostřed výkladu průvodce, během 2 minut si pořídili velmi zajímavá selfie typu “já a rám dveří”, “já a něco rozmazaného v pozadí” a vypadli. Na takto “raketovou prohlídku” si rezervujte tak 60 – 90 minut. Určitě doporučujeme navštívit i zámek Strážnice, který je téměř naproti skanzenu a obklopuje ho velký park a zajít se podívat i do centra města, třeba na pozůstatky městských hradeb. Pokud byste chtěli vidět ještě něco lidového a trochu se i občerstvit, tak určitě stojí za to návštěva historických vinných sklepů Petrov-Plže.