Po stopách kocoura Mikeše 2017

V sobotu 16.9.2017 se konal další ročník oblíbeného turistického pochodu Po stopách kocoura Mikeše. Vydali jsme se na něj, i když předpověď počasí nebyla na tento den příliš dobrá a byly hlášeny dešťové přeháňky a teploty max. kolem 13 – 15°C. Pochod má start i cíl v Mnichovicích na MÚ. My jsme si letos vybrali trasu 18 km, kterou jsme šli už před 2 roky a která ve skutečnosti měřila 25 km. Byli jsme zvědavi, zda se pořadatelé letos k těm slibovaným 18 km přiblíží.

Trasa vedla z Mnichovic nejprve k hospodě u nádraží, kterou si na tuto dobu promptně propůjčila strana KDU-ČSL, účastníkům pochodu zde vnucovala své propagační materiály a kandidát do sněmovny zde turisty obskakoval a naléval jim zdarma čaj nebo limonádu a tvářil se, že se velmi zajímá o názory “prostého lidu”. Až na tuto nechutnou epizodu byl ale jinak pochod už dále klidný a bezproblémový. Kolem jezírka za Božkovem jsme se dostali do Hrusic, kde jsme se pokusili najíst v místní Horní hospodě. Poté, co jsme asi 20 min. byli úspěšně ignorováni ze strany obsluhy a nedostali jsme ani jídelní lístek, odešli jsme a stravovali jsme se z “vlastních zásob”. V Hrusicícch jsme si prohlédli také památník Josefa Lady a vydali jsme se směrem na Ondřejov. Trasa vedla areálem historické hvězdárny a bylo možné navštívit i zdejší muzeum.

Přibližně od Ondřejova začalo drobně pršet a déšť postupně houstnul, až jsme někde kolem Třemblat museli vytáhnout i pláštěnky a jít dál až do cíle v nich. Mezi obcemi Jidaška a Myšlín bylo nutné bez lávky překonávat potok, což bylo vzhledem k dešti, rozbahněným a kluzkým břehům asi jediným slabým místem na trati. Jelikož jsme na trati potkali i několik rodin s kočárky, měli se pořadatelé o tomto místě zmínit. Je ale možné, že trasa byla vedena trochu jinudy, jelikož popis trasy v itineráři byl velmi stručný a místní značení pomocí papírových pentlí na stromech v dešti brzy vzalo za své. Před cílem byla ještě zastávka na Šibeničním vrchu, kde jsme dostali opečené brambory, ale místní restaurace byla kvůli svatbě mimo provoz, takže větší občerstvení nemohli pochodníci vyžadovat. V cíli ještě každý dostal párek s rohlíkem a pamětní list pochodu.

No a jak to bylo s délkou trasy? Opět dle GPS 25,5 km. Takže pokud chcete jít kratší trasu, volte raději slibovaných 9 km. S menšími dětmi je trasa 18 (25) km hůře realizovatelná. Nám se však i za deště výlet líbil a z Mnichovic jsme odjížděli naplněni zážitky až po 18h.

Milan Kotulek