Ostrava, Dolní Vítkovice – Svět techniky

Jde o další vědecko-technický zábavní park pro celou rodinu, kde si můžete vyzkoušet na vlastní kůži různé experimenty z fyziky, chemie, či biologie a seznámit se poutavou formou s mnoha oblastmi vědy a techniky. Těchto technických parků je u nás již několik. Průkopníkem a stálicí je IQ Landia v Liberci, v Plzni naleznete Techmanii, v Brně Vidu a menším bratříčkem je i Pevnost poznání v Olomouci. Jak si tedy ve srovnání stojí Svět techniky v Ostravě? Navštívili jsme jej, abychom mohli srovnávat.

Ostravský Svět techniky je zasazen skutečně do technického prostředí. Najdete do v Dolních Vítkovicích, v areálu bývalých železáren. Nalézá se ve dvou budovách – tzv. Malý svět techniky U6 najdete v historické budově objektu železáren, kde jsou i některé původní stroje. Velký svět techniky je nedaleko a byl umístěn do nenápadité skleněno-betonové novostavby, která je ukázkou stavební produkce a trendů posledních dvaceti let. Plno betonu se opláští sklem a máme tu “moderní budovu”. Škoda, že opět nebyla využita nějaká historická budova, nebo že nová budova nebyla postavena ve stylu původní zástavby daného místa. Takto se sem tato “moderna” příliš nehodí.

Co na Světu techniky překvapí (a to nemile) je určitě cena. V porovnání s ostatními “technoparky” v republice se jedná o nejdražší vstup. Jednak je do obou budov samostatné vstupné a současně jako jediná atrakce tohoto typu požaduje zvýšené vstupné o víkendech, svátcích a dokonce i o celých prázdninách oproti všedním dnům. V ceně kombi vstupného do obou budov máte i jedno 3D filmové představení. V obou budovách je prodej suvenýrů a občerstvení. Většinou se i vaří 1 – 2 teplá jídla, takže o doplnění energie nemusíte mít strach. Ve Velkém světě techniky máte k dispozici pro odložení věcí i uzamykatelné skříňky, v Malém světě je k dispozici společná klec, na kterou dozírá pokladní.

A co říci k expozici? Velký svět techniky je skutečně velká budova. Uvnitř je ale dosti prázdno. Technické expozice zabírají část přízemí a 1. patro. Ve 2. patře jsou dočasné výstavy a učebny pro možnosti pokusů. Ve 3. patře je pak místnost pro tzv. science show. Tzn. 2. a 3. patro je využito jen v určitých hodinách. Interaktivní expozice v přízemí a v 1. patře jsou rozmístěny do jakýchsi ostrůvků, či logických celků a prezentují vždy určitou oblast. Zvláště 1. patro ale budí dojem velké prázdnoty. Ostrůvky exponátů jsou celkem daleko od sebe a ani syrové betonové stěny, které nejsou ničím zakryty, natřeny či ozdobeny, nenavozují příliš útulný dojem. V porovnání s IQ Landií nebo Techmanií je zde méně exponátů, ale třeba se tento stav bude zlepšovat. Takže při zjištění této skutečnosti se vám vstupné bude zdát ještě více nadsazené. Zúčastnili jsme se i science show a promítání 3D filmu Divoká Afrika. Science show nabídla zajímavé pokusy prezentované málo zajímavými lidmi. Oba protagonisté neuměli navázat příliš kontakt s publikem, neuměli do akce zanést vtip a nadsázku, takže se jednalo spíše o předvedení jednotlivých pokusů a jejich krátké vysvětlení. 3D film byl ovšem na vysoké úrovni. Produkce BBC nezklamala a zatím byl asi tím nejlepším, co jsem u filmů v “technoparcích” viděl.

Z poměrného zklamání jsme byli velmi příjemně překvapeni Malým světem techniky U6. Úžasné je nezaměnitelné prostředí historické haly s obřími stroji. Exponátů je zde hodně a většinu si můžete osahat a vyzkoušet. Můžete řídit autobus, vlak, sednout si do aut z konce 20. stol., podívat se na vývoj počítačů, na ovládací panel železárny, vyzkoušet si tlačit důlní vozík na různém typu kolejí, atd. Tato expozice nám připadala mnohem zajímavější, než Velký svět techniky asi i proto, že exponáty tohoto typu v ostatních “technoparcích” nenajdete.

Můj celkový dojem je, že za tak vysoké vstupné toho zas až tolik neuvidím a v republice určitě mohu navštívit za méně peněz zajímavější “technoparky”. Pokud se sem vypravíte, doporučuji nechat si více času na Malý svět techniky, který mi přijde z obou budov zajímavější.

Oficiální stránky technoparku: www.stcostrava.cz

A jak se do parku dostanete? Od hlavního nádraží v Ostravě pojedete tramvají č. 1 nebo 2 na stanicí Vítkovice – vysoké pece. Cesta trvá cca 15 min. Doporučuji koupit celodenní jízdenku za 80,- Kč na kterou může jet o víkendu a prázdninách až 5 osob (2 dospělí a 3 děti). Od stanice je to k areálu cca 300m pěšky. Určitě stojí za to projít i celým areálem železáren a prohlédnout si ho také. Jedná se dnes již o technickou památku.

Milan Kotulek