Ani za milion!

Další divadelní hra, na kterou jsme zašli do pražského divadla Komorní Kalich, se jmenuje Ani za milion! a jejími autory mladí čeští tvůrci Michaela Doležalová a Roman Vencl. Ve hře hrají pouze Adéla Gondíková a její manžel Jiří Langmajer. V oficiální upoutávce na tuto hru se dozvíte, že “atraktivní a netradiční prostředí přímořského majáku, brilantní dialogy, strhující tempo, inteligentní humor a originální zápletka dávají hře obrovský potenciál.” Již na úvod je třeba říci, že potenciál tato hra má, ale není až tolik využitý. Zápletka je určitě zajímavá. Jacqueline (A. Gondíková) veze v kufru milion eur jako výkupné pro únosce svého manžela a plní únoscovy pokyny, které jí předává telefonem. Nicméně se splete a kufr s penězi doveze omylem na opuštěný maják, jehož hlídačem a správcem je Lambert (J. Langmajer) a zde se s ním posléze setká.

Obě postavy mají rozdílné charaktery. Jacqueline je bohatá, miluje luxus a ruch velkoměst, Lambert je samotář, který miluje venkov, moře, svůj maják a obyčejnost. Takže se jedná o setkání dvou lidí z naprosto odlišného společenského prostředí, navíc od začátku dochází k sérii nedorozumění, kdy Jacqueline si myslí, že jde o únosce, pro kterého byly určeny její peníze a Lambert si myslí, že jde o kontrolu, která přijela odhalit nedostatky jeho práce na majáku.

Děj má určitě spád, ale v druhé části již postupně divák začíná rozuzlení tušit a nejde i nijak překvapivé momenty. Oba herci hrají dobře, ale zatímco A. Gondíková svou roli skutečně prožívá, J. Langmajer velmi často své repliky odříkává s velmi obdobnou intonací a stále stejným obličejem a změny emocí v roli na něm nejsou příliš znát. Místy u něj jde i o přehrávání, ale opět s kamenným obličejem. Navenek trochu vypadá, že ho tato role ani moc nebaví. Nevím, zda jsme se trefili zrovna na jedno jediné představení, kde nebyl ve své kůži, nebo zda jde o setrvalý stav.

Takže hra je určitě zajímavá, ale herecké podání nijak strhující není a děj se v druhé polovině hry spíše vleče. Potenciál hry má navíc a určitě by zde mnoho scén mohlo mít vtipnější pointy. Hru určitě nezavrhujeme, ale také to není hra, na kterou bychom šli znovu.

HODNOCENÍ: 55%

Milan Kotulek