Jistě, pane premiére!

Včera jsme navštívili divadelní představení “Jistě, pane premiére!” v pražském Divadle Bez Zábradlí. Divadelní hru napsalo autorské duo Antony Jay a Jonathan Lynn. Hra byla poprvé uvedena v Londýně v r. 2010 a stala se volným pokračováním úspěšného TV sitcomového seriálu “Jistě, pane ministře!” a “Jistě, pane premiére!”. Seriál běžel v Anglii v TV již od osmdesátých let a původně bylo několik prvních dílů natočeno jako instruktážní materiál pro manažery o odstrašujícím chování politiků. A co je základní dějovou linií této divadelní hry?

Britská vláda je v krizi a premiér Jim Hacker má problém. Je třeba zachránit před krachem zemi, Evropu, ale především svou pozici. Tajemník premiéra Sir Humphrey Appleby má plán, kde velkou roli hraje smlouva s Kumranistánem. Našla se tam obrovská ložiska ropy a nabízejí možnost půjčky. Budou za to ale něco chtít. Má snad spása nakonec ztroskotat na neslušném návrhu ministra zahraničí Kumranistánu? Podaří se Jimu Hackerovi a jeho týmu vyřešit pochybnou situaci a vyhnout se kolapsu?

Již obsazení svědčí o tom, že se budete bavit. Premiéra ztvárnil Karel Heřmánek, tajemníky Josef Carda, Štěpán Benoni a Dana Morávková, velvyslance Kumranistánu pak Stanislav Zindulka. Divadelní představení má spád a jeden vtipný dialog střídá druhý. Odstrašující chování politiků je v této hře nádherně odhaleno a i když se vám mohou některé situace zdát absurdní, stačí si vzpomenout na chování našich politiků a uvidíte, že je to hra spíše o odstrašující realitě. Herci občas spontánně reagují i na podněty z publika, takže zábava je zaručena. Pokud se tedy chcete výborně bavit a současně se zamyslet nad tím, v čem to vlastně žijeme, určitě se na toto představení jděte podívat.