Generálka

Dalším divadelním představením, které jsme navštívili v Divadle Na Jezerce, je hra Jiřího Hubače Generálka, která měla v tomto divadle premiéru v roce 2014. Je to česká komedie o tom, že odvážná Korzičanka dokáže často víc než proslulí generálové, což musí potvrdit i sám císař Napoleon. Do role “generálky” se již potřetí vrátila Jiřina Bohdalová. Tuto divadlní hru, kdysi Jiří Hubač napsal přímo pro Jiřinu Bohdalovou a ta s ní zářila v Divadle Na Vinohradech. V r. 1995 se do této role vrátila podruhé a v České televizi natočila TV hru pod názvem “Generálka Jeho Veličenstva”. Velmi zdařile jí v roli Napoleona sekundoval Václav Postránecký. V Divadle Na Jezerce jde tedy již o třetí návrat do stejné role.

Roli Napoleona hraje Radek Holub, v dalších rolích hrají pak např. Petr Vacek, Martin Sitta, Zdeněk Hruška, atd. Věk nelze zastavit, takže Jiřina Bohdalová již není tak rázná a drze výřečná, ale odvádí stále dobrý výkon. Jedinou slabinou je někdy její slabší slyšitelnost a srozumitelnost. Ale to mohla zavinit i špatná funkčnost přenosové a zesilovací techniky. Místo Radka Holuba bych si dokázal představit někoho více komediálně nadaného. Přesto svou roli zvládá, ale vtipná místa někdy zahrává až s přílišným úsilím. Ostatní herci ve hře spíše sekundují a nedostávají příliš příležitosti k nějakému excelujícímu výkonu.

Asi za nejslabší scénu považuji místo, kde má Napoleon honit po pokoji myši a snažit se je ubít koštětem. Zatímco by se mělo jednat o svižnou honičku, jelikož myši jsou rychlá zvířátka a rychlé mlácení hlava-nehlava, skutečnost budí spíše schovívavý úsměv. Na scénu vjedou dvě dálkově ovládané “myši” – tedy asi nějaké myší kožíšky navlečené na dálkově ovládaná autíčka. Velikost těchto “robomyší” je taková, že si je lze splést s menším zajícem. Jejich pohyb po jevišti je celkem pomalejší a opatrný, takže Radek Holub si musí dávat velký pozor, aby při pomalé “honičce” i za pomoci revmatických kroků nebyl rychlejší než myši a zoufale se snaží pomalými údery myši netrefit, aby je nepoškodil.

Celkově mohu hodnotit ale hru jako zdařilou, která stojí určitě za vidění, ale asi by mne nepřilákala k opětovné návštěvě. Kromě komediální roviny určitě hra obsahuje mnoho míst k zamyšlení i k ohlédnutí za velkou osobností francouzské historie.