Amarylis na zámku

Amarylis na zámku je názvem již pravidelné výstavy květin v prostorách státního zámku Třeboň. Výstava probíhá většinou v místnostech prohlídkové trasy A (letos tomu tak opět bylo) a prohlídka je bez průvodce. Tuto akci jsme navštívili již potřetí. Termín aktuální výstavy je 8. – 17.4.2017. Když srovnáme letošní výstavu s těmi před 3 a 5 roky, tak je pokaždé jiná, ale vždy úžasná. Před 3 roky byla výstava obohacena i o možnost zakoupení sazenic těchto květin. Toto možné letos nebylo, ale květin bylo mnohem více a aranžmá byla výraznější. Celým zámkem se také linula pronikavá vůně těchto květin.

Pokud jste na výstavě byli, tak jste ale většinou amarylis neviděli. Tato květina se totiž často zaměňuje s hvězdníkem. Jak lze tyto květiny odlišit? Je to celkem jednoduché. Amarylis (Amarylis belladona) pochází z jižní Afriky a kvete čistě růžovými květy. Trubky jeho květů jsou užší a cípatější. Nepěstuje se příliš často. Oproti tomu hvězdník (Hippeastrum) je právě ten druh, který u nás najdeme z 99 %. Mohutné květy rostou na dlouhém stonku po dvou až pěti v široké paletě barev, z nichž jsou nejčastější bílá, červená, růžová nebo oranžová. Mnohé druhy jsou i dvoubarevné.

To že jste většinou neviděli amarylis ale vůbec nevadí. Květiny jsou v Třeboni nádherné všechny. Krom amarylis a hvězdníků najdete ve vazbách i lilie, tulipány, růže apod. Určitě si nenechte ujít příští ročník. My se na něj těšíme už nyní.

Milan Kotulek