Za povidlovým koláčem 2017

Opět po roce jsme se vypravili na pochod “Za povidlovým koláčem“. Tento pochod se koná každý rok začátkem dubna (nyní to bylo 1.4.2017) a cíl všech tras je vždy v Benešově u Prahy. Současně je zde i start téměř všech tras. Každý kdo projde celou trasu dostane v cíli povidlový koláč. Letos se konal už 38. ročník tohoto pochodu. Nejdelší trasa je 100 km a ta je dvoudenní. My jsme se stejně jako v loňském roce rozhodli pro trasu 18 km. Ta jediná nezačíná v Benešově, ale ve Čtyřkolech.

Trasa vás nejprve zavede strmějším stoupaním, při kterém se zahřejete, na vrch nad Lštěním, kde bývalo stejnojmenné slovanské hradiště a dnes zde naleznete kostelík sv. Klimenta, jehož původ sahá až do 9. stol. Na přilehlém hřbitůvku je pochován Eduard Grégr, průkopník pravěké antropologie. Dále již jen mírně stoupající cestou dorazíte na rozcestí Dubsko a po vlastním značení (fáborky) přes Přestavlky u Čerčan údolím mezi vrchy Trkotín a Čerčanský Chlum do Mezihoří. Na začátku této vsi je technická zajímavost a to pozůstatek bývalé vápenky, která byla po ukončení jejího provozu přestavěna na rekreační domek. Vznikla tak zajímavá stavba, kdy z celkem běžného domku vyčnívají zachovalé komíny vápenky. Z Mezihoří se po silnici pokračuje až do Žíňan. Zde je umístěna kontrola a v malém bistru si je možno zakoupit nějaké pití, někdy je i polévka, ale vždy je rozdělaný oheň a je možnost si zakoupit k opečení špekáčky.

Ze Žíňan se schází do údolí k Benešovskému potoku a pohodlnou lesní cestou se dojde až k Bedrči. Na začátku obce se přejde po můstku potok a směřuje se k železniční trati. Ta se podejde a opět po lesních cestách se přes Dolní Tužínku dojde až na kraj Benešova. Zde už stačí dojít pouze do školní jídelny v Jiráskově ulici, vyzvednout si diplom a koláč a pak se začít těšit na další ročník. Nám přálo počasí, celou cestu svítilo krásně sluníčko a ač byl duben, teplo bylo jako v červnu.

 

Milan Kotulek

Trasa pro GPS Garmin: