Brno – VIDA!

VIDA! Brno není výkřikem praotce Moraváka, který vystoupal na posvátnou horu Špilas a pohlédl do údolí. Jedná se o zábavní park s vědeckými pokusy zaměřený pro celou rodinu. Je jedním z nejnovějších přírůstků v této oblasti. Otevřen byl v r. 2014 v přímem sousedství Brněnského výstaviště. Rozkládá se na cca 4600 m2 a najdete zde cca 170 interaktivních exponátů. Tolik asi stručné představení a nyní osobní dojmy. Včera jsme totiž nešli na žádný turistický pochod, ale zajeli jsme si do Brna a navštívili právě Vidu.

Můžeme srovnávat s Techmanií v Plzni a IQ Landií v Liberci, které jsme také osobně navštívili. Rozlehlostí lze Vidu přirovnat asi k Techmanii, ale Vida je o něco prázdnější. V přízemí naleznete vlastní expozice členěné na oddíly Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět, ale na galerii v patře je prázdno. Krom dvou exponátů a tzv. relax zóny, která sestává z několika stolků a křesílek zde včera nebylo nic. Mají tu být umístěny dočasné výstavy a tzv. objevovny, ale včera jsme si tu připadali velmi osaměle.

Exponáty umístěné v přízemí jsou kvalitně zpracovány a u každého naleznete popis, co máte dělat a popis daného jevu. To je velmi dobré a např. takovéto popisky jsme u mnoha exponátů v Techmanii nenalezli. Většina pokusů zaujme skutečně celou rodinu. Naleznete zde určitě mnoho stejných experimentů jako v Techmanii nebo IQ Landii, ale někdy jde o jiné provedení téhož a určitě narazíte i na exponáty, které jinde zatím nemají. Pro děti je určitě atraktivní skluzavka z horní galerie do přízemí, gyroskopický letecký trenažér nebo jízda na kole po laně nad expozičním sálem.

Možná by si vylepšení zasloužilo uspořádání areálu. Věci si můžete odložit v několika skříňkách nebo v šatně, ale toto vše je ještě před vstupními turnikety. Před nimi jsou i nápojové automaty. Na vstupenku můžete za den projít dovnitř max. 5x, takže někomu se může stát, že pokud by každou chvíli něco potřeboval v batohu nebo si chtěl koupit pití, nemusí mu tyto vstupy stačit. V Techmanii se pohybujete volně všude na základě náramku na zápěstí a v IQ Landii naleznete skříňky i občerstvení uvnitř placené zóny. Další slabinou Vidy bude možná jídlo. V rámci areálu má být prodejna občerstvení (opět před vstupem do expozice), ale v době naší návštěvy byla uzavřena, jelikož přechází na nového provozovatele. Otevření bylo přislíbeno od 1.6.2017. V areálu Techmanie i IQ Landie naleznete krom občerstvení i prodej plnohodnotných teplých obědů.

V rámci prohlídky Vidy můžete absolvovat i scienceshow, shléhnout 3D film, nebo zapojit své děti do hrátek v labodílně, či do objevitelské hry Pevnost VIDArd. Kromě scienceshow ale si musíte za jakoukoliv činnost navíc připlatit 50,- Kč na osobu. Scienceshow jsou na různá témata, ale během dne se opakuje stále stejné téma. V Techmanii a IQ Landii se témata během dne střídají. My jsme shlédli show s názvem Elektromagion, kde byly představeny experimenty z oblasti elektromagnetismu a show byla dobře zpracována, aby děti některé z jevů také pochopily. Zapojení dětí do pokusů bylo přirozené a budilo u dětí velký zájem. 3D filmy jsou o přírodě a zvířatech z produkce BBC.

My jsme ve Vidě strávili dobu cca 5 hodin a vůbec nám to nepřišlo jako ztráta času. Velmi jsme se bavili. Pokud Vida ještě doladí svá slabší místa a doplní gastronomické služby, nebude mít chybu. Určitě stojí za návštěvu i díky tomu, že zde zatím není taková tlačenice lidí, jako v IQ Landii a Techmanii a můžete si vše v klidu vyzkoušet.

Oficiální stránky zábavního centra: vida.cz

Milan Kotulek