Veteráni v Roztokách

Určitě nečekejte nějaké vojenské a válečné vysloužilce, kteří se sjeli do Roztok. Jedná se o každoroční výstavu historických motorových i nemotorových vozidel, která se koná vždy o státním svátku na výročí ukončení 2. světové války a to již od r. 1979. Akce je soustředěna do parku v okolí zámku Roztoky u Prahy. Akce letos začala v 9h a ukončení bylo plánováno kolem 15h s tím, že poté vozidla absolvují jízdu do vrchu v Roztokách. Součástí výstavy je vždy také hlasování návštěvníků o nejkrásnější vozidlo v kategorii motových, nemotorových i užitkových. Mnozí majitelé historických vozů se dostaví i v dobovém oblečení, které vhodně doplňuje prezentovaná vozidla.

Na akci jsou vždy prezentována vozidla, která reprezentují celou škálu období od začátků automobilismu až po caa 70 – 80-tá léta 20. století. Takže na výstavě se můžete setkat jak s automobily z období 1. světové války, tak s vozidly se kterými jste se mohli na silnici setkat ještě relativně nedávno. Nám se líbí především vozy, které si ještě pamatujeme a mohli jsme se s nimi u nás setkat a z těch starších pak vozy naší produkce (Škoda, Tatra, Aero, atd.). Na výstavě se můžete setkat i s typickými americkými nadrozměrnými koráby 60-tých let (Chevrolet, Cadilac, apod.) modernějšími sportovními vozy (Porsche, Ferrari) z let 70-tých nebo i s několika kusy americké vojenské techniky. Tyto automobily nás nijak nepřitahují, takže je neuvidíte ani v naší fotogalerii.

Kromě běžných automobilů na výstavě naleznete i několik starých šlapadel, kočárků a jiných nemotorových vozidel a pravidelně se účastní i trocha té zemědělské techniky. Letos to byly dva krásně zrenovované traktory Zetor, které vypadaly, jako by právě sjely z výrobní linky. Každý ročník je trochu jiný, vždy můžete narazit na vozy, které jste ještě neviděli. Určitě je dobré přijet už po 9h, jelikož to je ještě kolem aut celkem málo lidí. Počítejte, že největší nával lidí začíná tak kolem 10.30. Pokud byste přijeli později, už nemusíte zastihnout všechna vozidla, jelikož někteří účastníci výstavy odjíždějí již po 12 – 13h.

Oficiální stránky pořadatele akce: www.vccpraha.cz

Milan Kotulek