Itálie, Kampánie – Vesuv

Vesuv je činný stratovulkán, který leží na Apeninském poloostrově v jižní části Itálie, v oblasti Kampánie nad Neapolí. Stratovulkánem jsou označované sopky, které mají kuželovitý tvar a jejich kužel vznikl postupným navršením mnoha vrstev lávy, tufu a popílku. Také se u nich střídají období aktivity a období klidu. Vulkán Vesuv je nyní v klidovém období, ale jedná se stále o činnou sopku, která kdykoliv v budoucnu může opět ožít. Současný kužel Vesuvu je vysoký cca 1281m a vznikl ve starověku explozí “hory” Monte Soma, která mohla být podle vědců i dvojnásobně vyšší, než je dnes Vesuv. Tato explozivní erupce nastala 24. srpna r. 79 n.l. a byla při ní zničena města Pompeje, Herculaneum, Stabie a Oplontis. Města byla především zasypána několika metry vulkanického materiálu, který sopka při explozi vyvrhla několik km vysoko.

Od 19. stol. probíhají zejména v Pompejích a Herculaneu systematické vykopávky a lidé si tak dnes mohou prohlédnout zbytky měst doslava vykopaných z popela vulkánu. Další velká erupce byla v r. 1631 a zatím poslední erupce Vesuvu nastala v r. 1944, kdy se jednalo především o výtok lávy. Opět bylo zničeno mnoho budov v okolí sopky. Od té doby je sopka v klidové spící fázi, ale je pouze otázkou času, kdy opět ožije. Proto probíhají neustálá měření aktivity vulkánu, aby bylo možno včas vydat varování. Jelikož po erupci v r. 1944 se magma “zatáhlo” do kráteru a tím jej plně utěsnilo, předpokládá se, že příští erupce bude opět explozivní.

Nicméně v současnosti se jedná o turistickou atrakci a je možné vystoupit až ke kráteru sopky a část kráteru je možné obejít. Je možné absolvovat celou cestu na vrchol od úpatí, nebo se nechat vyvézt na parkoviště pod vrcholem. Asi nejkratší cesta od úpatí vede z Herculanea, kam jezdí vlak z Neapole. Na parkoviště pod vrcholem Vesuvu se můžete dostat speciálními autobusy (nebo i trambusy) z Neapole. Dříve byla cesta na vrchol sopky volná, před pár lety bylo ale zavedeno vstupné. Ještě v r. 2010 byl vstup 6,5 € za dospělého a 4,5 € za děti a studenty a WC na parkovišti bylo zdarma. Jelikož se služby všude stále “zlepšují”, byly zrušeny slevy pro studenty a děti, a aby to ostatním nebylo líto, tak běžné vstupné se zvýšilo a za záchody se už také platí :-). Takže dle našich zkušeností z letošního roku (2017) počítejte s jednotným vstupným 10 € pro kohokoliv a pokud budete chtít na WC, tak je zde přistavena špinavá kabina Toi Toi za 1 €. A co získáte za vstupné 10 € ? Prakticky pouze možnost projít brankou u chatrného baráčku se suvenýry a dojít prašnou cestou až k vrcholu vulkánu.

Cesta je pohodlná a nejedná se o nijak strmý výstup. Pokud budete mít jasno, uvidíte po své pravé straně Neapol se zálivem a po obejití kráteru se vám otevře pohled na Pompeje. Při dobrém počasí uvidíte i v zálivu za Pompejemi ostrov Capri a u Neapole ostrov Ischia. Pokud budete očekávat nějaký dým z kráteru, či nějaké dramatické zvuky, budete zklamáni. Sopka je v klidové fázi a kráter je zasypaný, ale pohled do ohromného jícnu za to stojí. Pokud půjdete pěšky celou cestu z Herculanea, počítejte na výstup cca 3 – 3,5h. Z horního parkoviště vám jedna cesta zabere cca 30 – 45 min.

Milan Kotulek