Velká zebra aneb jak že se to jmenujete?

Další hrou, kterou jsme shlédli v pražském divadle Palace, je Velká zebra, kterou napsali Jean-Jacques Bricaire a Maurice Lassayques. Hlavními hrdiny této hry jsou přátelé z mládí Christian (Ondřej Vetchý) a Maurice (Jaromír Dulava). Christian žije s mladou Sidonií (Jitka Ježková), ale ta si s ním moc neužije. Je to bručoun a samotář, který se vyhýbá společnosti a jeho jedinými zájmy jsou rybaření a včelaření. Jednoho dne je šokován Sidonií, která o něm nechala zveřejnit článek s fotografií v rybářském časopisu. Na základě zveřejněné fotografie za Christianem dorazí Maurice, který se s Christianem v mládí znal, ale byl přesvědčen, že se Christian kdysi utopil.

Od tohoto okamžiku začíná mít děj rychlejší spád. Ukáže se, že Christian předstíraným utonutím řešil svou partnerskou krizi se svou manželkou. Uzavřel vysokou životní pojistku ve prospěch své manželky, předstíral utonutí a začal život jinde a pod jiným jménem, po čase i s jinou ženou. Ta ho opět začala postupně nudit a tak svůj osvědčený scénář zopakoval. Opět životní pojistka ve prospěch ženy, opět utonutí na rybách a znovu nová identita a partnerka Sidonie. Přátelské klábosení s Mauricem se ale postupně zkomplikuje, když Maurice zjistí, že Christian chce opět stejným způsobem ukončit vztah i se Sidonií, navíc postupně do jejich bytu přijedou i obě předchozí ženy Christiana v podání Dany Černé a Martiny Hudečkové. Jste svědky výtečně pointovaných zápletek, předstírané ztráty paměti a nakonec přijde zcela nečekané rozuzlení.

Hra je postavena především na výborných výkonech Ondřeje Vetchého a Jaromíra Dulavy. Jejich postavy jsou i ve hře těmi hlavními a dostávají tak většinový prostor, který beze zbytku umí využít. Ostatní herci zdatně sekundují, ale prostoru ve hře mají mnohem méně. Hra je velmi dobrou komedií, kde se celou dobu budete dobře bavit a budete i překvapeni zajímavým závěrem. Určitě doporučujeme.

HODNOCENÍ: 70%

Milan Kotulek