Mladá Boleslav – Letecké muzeum Metoděje Vlacha

V rámci exkurze se třídami 2.A a 2.C z našeho GULZu jsme společně zamířili do Mladé Boleslavi a navštívili jsme dvě muzea, která jsou zaměřena na techniku. Prvním bylo Letecké muzeum Metoděje Vlacha, které naleznete u sportovního letiště na okraji Mladé Boleslavi. Jde o nově postavené muzeum (otevřeno v r. 2012), které se zaměřuje na repliky i originály letadel zejména z 20. století. Většina zde vystavených letadel je funkční a můžete je vidět v provozu na různých předváděcích akcích. Naleznete zde i legendární letadlo 2. světové války – zrekonstruovaný originál Polikarpova Po-2 (Kukuruznik), což bylo letadlo u něhož se ve 20. století vyrobil největší počet sériových kusů. V muzeu můžete vyzkoušet i letecký simulátor letadla z období 1. světové války a gyroskopický trenažér.

A kdože to byl Metoděj Vlach a jaká byla historie létání na Mladoboleslavsku? Metoděj Vlach  se v roce 1912 vznesl v Mladé Boleslavi poprvé do vzduchu se svým jednoplošníkem a málokdo tehdy věděl, že je to první Čech, který sestrojil letadlo vlastní konstrukce, poháněné automobilovým motorem, a sám na něm vzlétl. V té době také v Mladé Boleslavi létal Ing. Otto Hieronymus na zakoupeném letounu Blériot, do kterého zamontoval motor Hiero vlastní konstrukce, první letecký motor v Rakousko-Uhersku. Po první světové válce zavedla firma Laurin a Klement sériovou výrobu licenčních leteckých motorů Lorraine-Dietrich a Hispano-Suiza, kterými byly v období první republiky poháněny téměř všechny nově konstruované československé vojenské letouny.

Muzeum pořádá předvádění svých exponátů v reálném provozu a mnoho dalších akcí pro rodiny s dětmi. V rámci muzea je obchod se suvenýry, toalety, k dispozici je i letecká kantýna pro možnost občerstvení. Parkování je možné přímo u muzea. Nadační fond muzea provozuje kopii Vlachova letadla z r. 1912 a dalších 10 provozuschopných strojů. Jde sice o rozsahem malé, ale příjemné muzeum.

Oficiální stránky leteckého muzea: www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz

Milan Kotulek