Pražská muzejní noc 2017

Pražská muzejní noc se letos konala 10.6.2017, počasí bylo nádherné a tak jsme nemohli určitě tento ročník vynechat. Je pravdou, že rok od roku klesá počet institucí zapojených do tohoto projektu – zejména těch větších a zajímavějších, ale i tak se dá vybrat. My jsme letos jako na první štaci vyrazili do Národního zemědělského muzea, které sousedí s Národním technickým muzeem. Do NTM jsme se ani nepokoušeli probojovat, tam vždy stojí fronta obří délky. Letos nás ale překvapilo, že délka fronty do NTM byla tak třetinová, jako vloni.

Do NZM jsme žádnou frontu nestáli a ani v expozicích jsme se nijak nemačkali. Pěkná je expozice traktorů v přízemí muzea. Ještě jsme zavítali do 1. patra na expozici Rybářství. Expozice se nese v moderním duchu, takže je zde hodně volného prostoru a relativně málo exponátů. Dost nás zklamalo, že tu jsou pouze dvě akvária s živými sladkovodními rybami. Pokud by se ubralo obrazovek počítačů, na které jsou promítány ryby interaktivní, tak těch živých mohlo být více. Jestliže chcete vidět skutečně zajímavou expozici o našich rybnících, zajeďte určitě do Třeboně, kde v areálu zámku naleznete expozici o přírodě Třeboňska. Na mnohem menší ploše tu naleznete mnohem poutavější a zajímavější expozici, než je ta v NZM. Další expozice nás svým obsahem nijak nezaujaly, takže už jsme na ně nešli.

Další v pořadí jsme chtěli navštívit expozici Anatomického muzea u Karlova náměstí. Když jsme tam však přijeli (kolem cca 20.30h), našli jsme dlouhou frontu a pořadatelé nás informovali, že pokud se na nás dostane řada, tak pak až někdy kolem půlnoci, jelikož prohlídky se konají s průvodcem po skupinách 25 osob. Takže kdo se tam chce dostat, měl by jít stát frontu tak hodinu před začátkem muzejní noci. Tuto frontu jsme vzdali a zašli jsme na Albertov do Chlupáčova muzea historie Země. Jsou zde nádherné sbírky zkamenělin z různých období a expozici vévodí kostra dravého dinosaura z období pozdní Křídy.

Poslední naší zastávkou byla Botanická zahrada Na Slupi, kde krom vlastního skleníku probíhala prodejní výstava kaktusů, sukulentů a masožravek. Ceny jsou zde mnohem nižší, než v obchodech a vždy se jedná o výpěstky našich pěstitelů a nikoliv o nějaké rychlené rostliny ze skleníků někde z ciziny. Tyto rostliny jsou tak zvyklé na naše podmínky a vydrží mnohem více. Muzejní noc byla velmi zajímavá, jen občas ji rušily skupiny podnapilých mladých lidí – v převážné většině anglicky hovořících nebo blábolících cizinců.

Milan Kotulek