Praha – Prčice 2018

Opět po roce jsme šli na náš nejznámější pochod Praha – Prčice. Počasí mělo být mnohem lepší, než vloni. Polojasno až slunečno a kolem 23°C. Rozhodli jsme se opět pro trasu 30 km z Tábora, která je rovinatější a máme ji již vyzkoušenou. Z Prahy jsme vyrazili vlakem již v 6.01h a kolem 7.15h jsme vystupovali v Táboře. Na startu zatím nebylo mnoho lidí, tak jsme dlouho nečekali a po zaplacení startovného (40,- Kč dospělí, 20,- Kč děti) jsme dostali mapy a vyrazili na trasu.

Na trasu z Tábora příliš mapu nepotřebujete, jelikož před vámi jdou davy lidí a za vámi jdou také davy lidí. Prostě se nechte unášet davem. Trasa vede poblíž železniční tratě a přes Stoklasnou Lhotu, kde byla tajná kontrola, jsme se dostali do Chotovin. Zde jsme přešli přes dálnici D3 a pěknými lesíky občas podél potoků jsme směřovali na Borotín. Kolem cca 10km cesty jsme se poprvé zastavili u jedné z občerstvoven, abychom doplnili energii i minerály. Před Borotínem se jde kolem zříceniny gotického hradu Borotín (alias Starý Zámek) a zde byla i první standardní kontrola.

Od zříceniny hradu se jde po pěkných lesních a polních cestách až k obci Střezimíř. Zde je velmi dobrý občerstvovací bod. Místní hasiči tady mají velký výběr jídla i pití a to za dobré ceny. Letos byly stany s občerstvením až na návsi u požární nádrže, zatímco v předchozích letech to bylo hned na začátku obce. My jsme se zde také zastavili a pojedli i popili. Ze Střezimíře jde cesta opět mezi poli a lukami až do Červeného Újezdu. Za obcí se znovu ponoříte do lesů a vyjdete u malé samoty Říkov. Za obcí na rozcestí pak byla další kontrola a to už nám zbývalo jen 4 km do cíle. Po dalších polních cestách se dostanete do Starých Mitrovic a z nich po silnici jste už kousek od Prčice. Letos se Prčice neobcházela po polních cestách, jako v loňském ročníku, ale po silnici se šlo přímo na náměstí do centra obce. Zde jsme si vyzvedli zaslouženou botičku, která měla pro letošek barvu hnědou. Na náměstí jsme se jen zběžně podívali na pár stánků s předraženým pouťovým zbožím a nechali jsme se autobusem odvézt na nádraží do Heřmaniček. Stihli jsme vlak v 17.30h a kolem 18.45h jsme opět byli v Praze na hlavním nádraží. Žádná extrémní únava se nedostavila, takže za rok opět půjdeme.

A co říci závěrem k vlastnímu pochodu? Jelikož bylo krásné počasí, lidí bylo nadstandardní množství. Letos šlo celkem kolem 24 500 lidí (včetně kolařů a dětské trasy), což je nejvíce od r. 1983. Stále je to ale dost vzdálené od ročníků s největší návštěvností. Vůbec nejvíce lidí šlo v r. 1981, kdy to bylo 35 732 lidí.

Milan Kotulek

Trasa pro GPS Garmin: