Po stopách kocoura Mikeše 2018
Opět jsme zamířili na oblíbenou trasu 18 km, která ve skutečnosti měří cca 23 km. Od startu se jde k nádraží, kde je první občerstvovací bod a dostanete zde zdarma čaj nebo limonádu. Dále se jde na Božkov a kolem Božkovského jezírka. Božkovské jezírko vzniklo na nepropustném podkladu a je plněné dešťovou vodou. Nemá povrchový přítok ani odtok. Postupně se zde vyvinul mokřadní biotop. Okolí jezírka je porostlé lesem, který spolu s vodní plochou tvoří přírodní památku, která byla vyhlášena roku 1988 a její rozloha je 1,29 ha. Z obojživelníků jsou zastoupeni čolek obecný, ropucha obecná, skokan hnědý a z rostlin kosatec žlutý, bublinatka obecná. V současné době je již téměř celá plocha jezírka zarostlá rákosím a volná vodní plocha již téměř není vidět.
Další zastávkou na trase jsou Hrusice, kde můžete v rámci pochodu navštívit zdarma muzeum Josefa Lady v jeho bývalé vilce, popř. se podívat na místa známá z jeho knížek. Asi nejvýraznějším prvkem obce, který je na mnoha Ladových kresbách, je kostel sv. Václava. První zmínky o kostelu jsou zde již ze 13. stol. Původně románský kostel zakončený apsidou byl zásadně přestavěn v druhé pol. 16. stol., později byly prováděny ještě drobné barokní úpravy. Nejcennější součástí kostela je románský ústupkový portál s unikátním tympanonem. Portál je vytesán z červeného pískovce. Postavy zřejmě představují bud’ sv. Cyrila a Metoděje, nebo sv. Václava a sv. Vojtěcha. Kolem kostela byl i původní hřbitov, který sloužil pro celou farnost (Hrusice a několik okolních obcí). Pohřbívat se na něm přestalo v r. 1832 po epidemii cholery.
Další významnou zastávkou na trase je hvězdárna Ondřejov, která spadá pod Akademii věd ČR. Hvězdárnu nechal vybudovat v roce 1898 český amatérský astronom Josef Jan Frič jako soukromou observatoř. Secesní budovy a kupole navrhl architekt Josef Fanta. Frič hvězdárnu daroval československému státu dne 28. října 1928 u příležitosti desátého výročí nezávislosti. Roku 1967 byl na observatoři instalován dvoumetrový zrcadlový dalekohled, v té době byl 7. největším dalekohledem na světě. Dosud je největším dalekohledem v Česku. Oddělení meziplanetární hmoty zkoumá planetky pomocí 65 cm dalekohledu (4. největší v ČR). Ondřejovská hvězdárna se mimo jiné zasloužila za objev několika stovek asteroidů. Na radarové louce je dosud funkční německý válečný radar FuSE 65 Würzburg Riese, což je další unikát tohoto místa.
Z Ondřejova se jde již přes Třemblat a vrch Vlčí Halíř k Mnichovicím. Pěknou atrakcí je také překročení pohádkové hranice. Před Mnichovicemi se určitě zastavíte ještě u chaty Šibeniční Vrch, kde jsou zdarma pro pochodníky k zakousnutí opékané brambory se solí a v Mnichovicích na účastníky opět zdarma čeká ještě párek s chlebem a malinovkou. Prostě pochod, kde si užijete přírodu, zajímavosti a také si duševně odpočinete.
Milan Kotulek