Olomoucké vánoce 2018

Před blížícími se vánočními svátky jsou určitě zpestřením volna návštěvy vánočních trhů. Jelikož ty pražské moc “nemusíme” a jeví se nám určené spíše zahraničním turistům, jezdíme po dalších našich městech a navštěvujeme ty trhy, kde ještě převládá vánoční duch nad duchem komerce. Letos jsme se kromě pro nás již tradiční návštěvy Brna rozhodli ještě pro výlet do Olomouce.

Vyrazili jsme z Prahy již v 7.10h Pendolinem, abychom měli v Olomouci čas projít si i historické centrum a některé památky v okolí. V Olomouci jsme byli asi v 9.10 a tramvají jsme se od hlavního nádraží svezli ke katedrále sv. Václava. Ta je postavena na tzv. Václavském pahorku a sousedí s bývalým přemyslovským hradem, jehož stavební počátky sahají do období kolem r. 1055. Pro naše dějiny je toto místo významné tím, že zde byl v r. 1306 zavražděn poslední přemyslovec na trůnu Václav III. Prohlédli jsme si interiér katedrály a zašli také na výstavu betlémů, která byla v kryptě pod katedrálou. Poté jsme se prošli kolem několika kostelů (většinou v barokním slohu) až k další zajímavosti Olomouce, která spadá do oblasti gastronomie. Tou je Tvarůžková cukrárna, kterou naleznete na Denisově ulici, kousek od ulice Ztracené. Klasické výrobky jako větrníky, kremrole, atd. jsou plněny krémem z olomouckých syrečků. Komu nevadí kombinace sladko-slaná se závanem syrečku, nechť ochutná.

Vánoční trhy jsou ve městě umístěny na obou hlavních náměstích (Horním i Dolním). My jsme si ale ještě před jejich návštěvou zašli na oběd do ruské restaurace Zina na Kollárově náměstí. Výborný boršč a pelmeně nás plně zasytili a my mohli vyrazit na trhy. Při porovnání obou částí trhů je nutné říci, že na Horním náměstí naleznete mnohem více stánků, ale také vyšší ceny a davy lidí. Dolní náměstí je méně zaplněné, má klidnější atmosféru a ceny zejména u občerstvení jsou většinou nižší. Na Dolním náměstí je také umístěna umělá ledová plocha, kde můžete zdarma bruslit. K dispozici je i půjčovna bruslí. Zatímco v Praze na trzích snad nenarazíte na jiný nápoj, než je svařené víno, v Olomouci ho budete hledat velmi obtížně. Zde vládne jednoznačně punč. Je zde prodáván v mnoha variantách – Olomoucký, Norimberský, Vídeňský, Francouzský apod. U každé varianty pak máte ještě na výběr krom samotného punče s vybraným ovocem ještě varianty s přidaným alkoholem různého druhu. Pro děti je samozřejmostí nealko punč.

Na trhu objevíte od dnes již téměř zprofanovaného trdelníku i pro dnešní děti méně známé pochoutky jako pražené mandle, pečené kaštany, Štramberské uši, atd. Z vánočního zboží jsou k mání ozdoby, výrobky ze šustí, vyřezávané figurky ze dřeva, výrobky z ovčí vlny, atd. Určitě je pěkné podívat se i na Olomoucký orloj a počkat si na jeho spuštění. Navečer je radnice krásně nasvícená. My jsme ještě počkali na koncert skupiny Maxíci (dříve Maxim Turbulenc) a Pendolinem po 18h jsme opět odjeli do Prahy. Olomoucké trhy můžeme určitě doporučit, jsou moc pěkné a Olomouc je příjemné město.

Milan Kotulek