Okolím Říčan 2018

Okolím Říčan je již tradičním turistickým pochodem na počátku jara, který se konal v sobotu 24.3.2018. Letos šlo již o jeho 40. ročník. Současně je také zařazen mezi deset pochodů tzv. Středočeské desítky. Start i cíl je vždy v Říčanech. Zatímco předchozí ročníky začínaly i končily v restauraci U Kozlů, která je hned pod nádražím, letos již je restaurace bez pronajímatele, takže start byl přímo na nádraží a cíl v Říčanském pivovaru. My jsme si pro začátek sezóny zvolili krátkou trasu 11 km. Vyrazili jsme proto z Prahy vlakem až v 9h a na startu jsme byli kolem 9.30h.

Zatímco vloni jsme šli za krásného jarního počasí a cestou jsme viděli už mnoho jarních květin, letos o jaru nemohlo být ani řeči. V pátek i v sobotu ráno všechny předpovědi hýřily optimismem, že ráno bude pošmourno, ale poté se rozjasní, celý den bude sluníčko a teploty prý budou kolem 10°C. Podle zkušeností s předpověďmi jsme se raději teple oblékli a nelitovali jsme. Sluníčko na nás vykouklo asi tak na 30 minut a celý den bylo zataženo a foukal studený vítr. Teplota ve svých maximech stoupla na cca 6°C. Části cesty byly pod sněhem či ledem, v okolních lesích také často ležel sníh a místy se vše střídalo s blátem. Prostě jarní idyla vhodná pro turistiku.

Trasa vedla od nádraží ke koupališti Jureček, které bylo vypuštěné, takže ani otužilci nemohli hupsnout do vody. Zde jsme dorazili k obelisku, který vyznačuje 50. rovnoběžku. Po váhavém překročení rovnoběžky jsme po chvíli zjistili, že se s námi nic zvláštního neděje, tak jsme pokračovali po zelené TZ dále na Strašín, kde byla kontrola, poté k rozcestí Janovický les a zde jsme odbočili na modrou TZ, která nás zavedla na okraj Říčan. Od podchodu tratě jsme pak šli po vlastním značení až do cíle v Říčanském pivovaru. Zde jsme se původně chtěli najíst, ale po zjištění, že v Říčanském pivovaru za cenu dvou jídel bez příloh a bez nápojů, dostaneme v Praze jídla tři a to ještě komplet a s nápoji, jsme tento pivovar opustili a jeli jsme se najíst do údajně předražené Prahy :-).

Milan Kotulek