Německo, Obersalzberg – Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus)

Obersalzberg se nachází na území Německa nad městečkem Berchtesgaden a současně leží na úpatí vrchu Kehlstein (1837 m). Hranice s Rakouskem je od Berchtesgadenu vzdálená pouze cca 3 km. Vrch Kehlstein byl již od 18. stol. cílem trénovaných horolezců, kteří zde obdivovali především výhled na berchtesgadenské Alpy a Salzbursko. Obrat v dějinách této oblasti přišel s Adolfem Hitlerem. Při návštěvě těchto míst v r. 1923 byl nadšen zdejší krajinou a rozhodl se usídlit v Obersalzbergu. Po převzetí moci v r. 1933 začal Hitler Obersalzberg přetvářet na soukromé sídlo, později i jako druhé sídlo vlády.

Pořízením pozemku byl pověřen Martin Bormann. Obyvatelé Obersalzbergu museli podstoupit oblast vůdci formou nuceného prodeje nebo vyvlastněním. 670 ha pak bylo státu a straně NSDAP podstoupeno lesní správou. Pod vedením Ing. Fritze Todta započala v r. 1937 výstavba silnice na Kehlstein. Za velmi obtížných podmínek byla postavena 4 m široká silnice o délce 6,5 km, která překonávala převýšení 800 m. Kvůli silnici bylo proraženo 5 tunelů a v nadmořské výšce 1700 m bylo do skály vysekáno místo pro otáčení vozidel. Z tohoto místa byl do skály vysekán 127 m dlouhý tunel s kruhovou halou, vše pak bylo obloženo opracovaným kamenem. Na konci tunelu byla zbudována 124 m vysoká výtahová šachta, která vedla do vnitřku domu na Kehlsteinu, který byl budován společně se silnicí. Kabina výtahu byla vybavena zelenými koženými sedačkami a zrcadlovou mosazí.

Dům byl velkolepou žulovou stavbou s cenným vybavením interiérů. V domě byla velká kruhová společenská místnost s krbem, jídelna, kuchyně, strážní pokoj a místnost obložená borovým dřevem. V interiéru bylo také mnoho cenných předmětů, které Hitler dostal darem od jeho obdivovatelů. Otevřený mramorový krb byl darem Mussoliniho, před krbem býval požen 8 cm silný tkaný koberec od japonského císaře Hirohita. Práce na silnici a domě byly hotové v říjnu 1938 a náklady byly téměř 30 mil. říšských marek. Stavba měla sloužit reprezentačním účelům a Adolfu Hitlerovi byla předána 20.4.1939 k jeho 50. narozeninám.

Současně s budováním domu na vrchu Kehlstein se Obersalzberg změnil na uzavřenou a přísně střeženou oblast, kam měli přístup pouze vyvolení Třetí říše. Původní Obersalzberg byl postupně přebudován k nepoznání. Byla zde postavena soukromá vila Adolfa Hitlera – Berghof, kde často pobývala i Eva Braunová a kde Hitler často jednal se státními návštěvami, dále si zde soukromé vily postavil Adolf Bormann, maršál Hermann Göring, architekt Adolf Speer atd. Původní penzion Moritz byl přejmenován na Platterhof, byl přestavěn a rozšířen, takže vznikl kasárenský objekt  pro ubytování vojáků střežících Hitlerovo bezpečí. Byly zde vybudovány i další objekty zázemí, hřiště, telefonní centrála, sportovní hala, dům pro hosty (Hoher Göll) a samozřejmě bunkry s podzemními chodbami a také Hitlerův privátní bunkr. Jednou z mála nezměněných staveb v této oblasti zůstal Hotel U Turka (Zum Türken).

25. dubna 1945 provedlo americké letectvo nálet na Obersalzberg, který zničil většinu objektu a vil v této oblasti. Pouze dům na Kehlsteinu (Orlí hnízdo) přečkal bombardování bez úhony. Bombardování bylo ale celkem zbytečné, jelikož Obersalzberg byl již delší dobu vyprázdněný. 4. května 1945 prohledala a obsadila oblast americká 101. výsadková divize. žádnou německou posádku zde neobjevila, zato byly v bunkrech objeveny velké zásoby šampaňského Pommery, které američtí vojáci zkonzumovali. Z domu na Kehlsteinu poté odvezli většinu cenného vybavení a velká část vojáků si chtěla jako suvenýr odvézt alespoň kousek mramoru z Hitlerova krbu, takže od té doby je jeho obložení “ohlodané” a otlučené.

Američtí vojáci se na Oberhofu usadili, zřídili zde svou vojenskou správu, která tuto oblast kontrolovala. Američané zrekonstruovali obří kasárenský objekt Platterhof a udělali si z něj své rekreační sídlo. 30.4.1952 pak byly zdemolovány zbytky Hitlerovy vily Berghof a dalších objektů nacistických pohlavárů. Současně byl dům na Kehlsteinu pronajat Německému alpskému spolku pro turistické účely. V šedesátých letech bylo rozhodnuto, že vila zůstane zachována a pozemky bývalé nacistické organizace byly vloženy do nadace, která měla sloužit všeobecně prospěšným a dobročinným účelům.

Američané, kteří okupovali Obersalzberg, předali toto místo Bavorské vládě až při svém odjezdu v r. 1995. Od té doby se místo více začalo otevírat veřejnosti. Platterhof opět začal chátrat a později byl také zbořen. Na jeho místě je dnes točna turistických autobusů, které jezdí na Kehlstein. Na místě vily Hermanna Göringa dnes stojí pětihvězdičkový superluxusní Hotel Kempinski, takže si kladu řečnickou otázku, zda po elitě Třetí říše není toto místo opět určeno pro další elitu a zda je zde vše plně využito pro dobročinné účely.

Do Obersalzbergu se můžete dostat z Berchtesgadenu autobusem, nebo lanovkou k restauraci Soneck a poté cestou Scharitzkehlstrasse na parkoviště Obersalzberg. Odtud je možné pěší výstup k domu na Kehlsteinu, nebo lze použít autobus č. 849, který pendluje v intervalu cca 25 min. mezi Obersalzbergem a točnou pod Kehlsteinem. Zpáteční jízdenka pro dospělého vyšla v r. 2018 na 16,60 € a pro dítě na 9,60 €, v ceně je i výtah do domu. Od Orlího hnízda zpět doporučujeme pěší procházku po horské cestičce s krásnými výhledy a okolím obsypaným alpskými květinami.

Milan Kotulek

Oficiální webové stránky objektu: www.kehlsteinhaus.de