Můj nejlepší kamarád

Další hra, na kterou jsme zašli do pražského divadla Komorní Kalich, se jmenuje Můj nejlepší kamarád a jejím autorem je Eric Assous. Hra se točí kolem dvou starých a dobrých přetel, kterými jsou Bernard (Aleš Háma) a Phillipe (Petr Motloch), kterým zdatně sekundují jejich partnerky Nelly (Nela Boudová) a Alice (Tereza Kostková). Zatímco Bernard je bohatým byznysmenem v rodinném podniku své ženy Nelly, tak Phillipe se svou partnerkou Alicí žijí běžným životem a mají celkem hluboko do kapsy. Bernard je také velkým sukničkářem a neustále má nějakou milenku. Ta aktuální je s ním dokonce těhotná, což musí za každou cenu utajit před svou ženou. Takže když Bernard s Nelly zajedou na návštěvu k Phillipovi s Alicí, požádá Bernard svého starého kamaráda o “přátelskou pomoc” ohledně své milenky.

Od této chvíle se rozehraje situáční komedie plná omylů, nedorozumění a nečekaných situací. Bernard je k tomu úžasným lhářem, který už ani neví, zda to co prohlašuje je lží nebo pravdou. V Bernardovi se opět objevuje archetyp hravého lháře, který si vymýšlí někdy tak neuvěřitelné lži, až jim nakonec uvěří i on sám. Tato komedie se tak dá zařadit k velmi úspěšným dílům Goldoniho, či Corneille, kde také tito lháři vystupují.

Všichni herci zde vystupují velmi přirozeně a uvěřitelně. Nejvíce příležitosti k pobavení diváků dostává samozřejmě Aleš Háma, ale určitě se nejedná o hru jednoho herce. Ve hře se kromě výše uvedených rolí a herců objeví i Bernardova milenka Soraya (Lucie Okonová), ta ale do děje nezasahuje nijak příliš výrazně. Jako celek je hra vyrovnaná bez hluchých míst a určitě pobaví. Můžeme tedy doporučit.

HODNOCENÍ: 80%

Milan Kotulek