Modelové kolejiště v Roztokách

Pokud vás a vaše děti baví vláčky, máte možnost zajít se podívat na modelové kolejiště v Roztokách u Prahy. Vlak sem z Prahy jezdí většinou každou půlhodinu, někdy i častěji. Kolejiště se nalézá v druhé nádražní budově (cca 50m od hlavní nádražní budovy) a to v přízemí tohoto objektu. Vstupné je většinou kolem 50,- Kč. Kolejiště má rozlohu kolem 30m2 .

Hlavním motivem a inspirací klubového kolejiště se stala železniční stanice Praha-Vysočany. Jedná se o jediné pražské nádraží s ostrovně umístěnou budovou. Naleznete zde dnes již neexistující trať na Těšnov, zaústění tratí do pěti směrů  a také množství vleček napojených do stanice. Kromě vysočanského nádraží se na kolejišti nacházeí koncová stanice lokálky, odbočka Skály, fiktivní areál “vlečka ČKD” atd. V krajině naleznete mnoho drobných staveb, doplňků a pokud si budete všímat i figurek lidí, určitě naleznete mnohé vtipné situace. My jsme kolejiště navštívili 8.5.2017, kdy probíhala na nedalekém zámku také výstava autoveteránů a kolejiště se nám moc líbilo zejména pro svou živost a velké množství jezdících vlaků.

Kolejiště je řízeno digitálně pomocí počítače a v krajině neustále naleznete nějaké jedoucí vlakové soupravy. Nikdy zde nejsou žádné prostoje. Kolejiště není otevřeno denně, většinou je to jeden víkendový den v měsíci. Další informace i otvírací dny naleznete na stránkách modelářů.

Oficiální web klubu železničářů: kzmroztoky.webnode.cz

Milan Kotulek