Ostrava, Petřkovice – hornické muzeum Landek, Důl Anselm

Hornické muzeum naleznete v areálu Landek park, který je v Ostravě u Petřkovic. Je situován pod vrchem Landek a nalézá se v areálu bývalého dolu Eduard Urx. Tento důl je nejstarším štolovým dolem na Ostravsku. Důlní práce zde začaly již r. 1820. V průběhu dějin změnil důl mnohokrát své jméno. Do r. 1830 se nazýval Ferdinand, poté Ferdinandovo štěstí, od r. 1843 byl přejmenován na Anselm po synovi majitele Salomona Rotschilda. Za německé okupace v období 2. svět. války byl přejmenován na Petershofen, po r. 1946 byl přejmenován na Masaryk a po r. 1951 na Eduard Urx.

Postupnou modernizací dolu se zvyšovala i jeho těžba. V r. 1899 bylo vytěženo cca 110 000 tun uhlí, v r. 1911 už to bylo cca 390 000 tun a v r. 1937 dokonce 537 000 tun. V r. 1973 byla ukončena doprava uhlí na povrch jámou Urx 1 a uhlí bylo podzemím dopravováno na důl Vítězný Únor v Přívoze. Útlum těžby na ostravsku začal po revoluci v r. 1989. Doly byly postupně uzavírány bez dotěžení. V důlním poli dolu Ed. Urx byla těžba ukončena 2.8.1991 a v r. 1992 byla zasypána těžní jáma. Nevytěženo zůstalo cca 20% známých zásob uhlí.

Oficiální stránky areálu: www.landekpark.cz

Od r. 1987 začalo na tomto dole vznikat hornické muzeum. Zpočátku se zaměřovalo na záchranu původní báňské techniky, uchování textové a fotodokumentace o těžební činnosti na ostravsku. Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno na svátek sv. Barbory 4.12.1993. V rámci areálu můžete sfárat do dolu, prohlédnout si práci havíře v reálu, na povrchu se svezete důlním vláčkem, můžete navštívit řetízkovou šatnu nebo muzeum báňské záchranné služby. V areálu je i restaurace Harenda Barborka, kde se výborně najíte a naleznete tu i sportovní areál s tenisovými kurty a možností ubytování. U parkoviště najdete výstavu dobývací důlní techniky a nedaleko miniaturní území lovců mamutů jako připomínka na prehistorické osídlení této lokality.

Nám se v areálu velice líbilo. Průvodci jsou bývalí horníci, kteří na tomto dole strávili velkou část svého života a dovedou velmi zasvěceně i vtipně o hornické práci vyprávět. V restauraci jsme se výborně najedli a procházka po areálu završila naše dopoledne. Vstupné do dolu je velmi příznivé vzhledem k tomu, co vše uvidíte. Prohlídky velkého okruhu začínají každou celou hodinu. Od hlavního nádraží v Ostravě se k areálu dostanete nejrychleji tak, že tramvají 1 nebo 2 dojedete na stanici Muglinovská a zde přesednete na autobus 34, 52 nebo 56 a jedete do stanice Hornické muzeum. Odsud je areál už jen cca 300m po červené turistické značce. Jako velmi výhodnou variantu placení MHD doporučujeme zakoupení jízdenky na 24h za 80,- Kč, která o víkendech a prázdninách platí pro 5 osob (2 dospělí a 3 děti).

Milan Kotulek