Kašpárkohraní 2016

Kašpárkohraní je dle pořadatelů “rodinným festivalem”, kde by si rodiny s dětmi měly užít společně různé volnočasové a sportovní aktivity, koncerty a divadlo. Letošní ročník se konal 12.6.2016 od 12h na Letenské pláni. Naše rodina se zúčastnila již několika ročníků Kašpárkohraní, jehož místo konání se několikrát přesouvalo. Zažili jsme Kašpárkohraní u vodní nádrže Džbán, u letohrádku Hvězda i ve Stromovce.

Oficiální web pořadatele: www.kasparkohrani.cz

Možná, že letošní ročník byl ovlivněn i nestálým počasím, kdy během odpoledne několikrát hustě pršelo, ale i tak se nám z našeho pohledu tento ročník zatím zdál nejslabší. Pokud si odmyslím často předražené občerstvení, které ovšem tvořilo možná i třetinu z celkového počtu stánků, tak pestrost nabídky i kvalita z našeho pohledu opět klesly.

Dřívější ročníky začínaly často již dopoledne a táhly se třeba až do 20 – 21h. Nyní festival začínal ve 12h a poslední koncert v 18h. Na festivalu bylo dříve vždy několik zástupců vydavatelství dětských časopisů a literatury, kde si děti mohly časopisy prohlédnout, odnést si zdarma nějaká starší čísla, či si zvýhodněně časopisy objednat. Letos byl tento sektor zastoupen už snad jediným knižním vydavatelstvím, které ale žádné dětské časopisy nevydává. Také jsme se dříve těšili na firmy a společnosti, které se zabývají prodejem “akrobatického” nářadí. Děti si mohly vždy vyzkoušet diabola, žonglování s kužely a dalším náčiním a mohli si i toto zakoupit. Letos jsme takovéto stanoviště nenalezli ani jedno. Každým rokem přibývá zastoupení našich “ochranných” složek, takže zde naleznete statické stánky Armády ČR, hasičů, záchranné služby, či ekologické stánky, které informují o třídění odpadu apod. Jelikož tyto složky se prezentují téměř na každé výstavě a festivalu, začíná trochu Kašpárkohraní ztrácet ze své původní originality a upadá do šedi dalších obdobných nabídek.

Postupně upadá i kvalita koncertů a divadelních představení. Dříve bylo divadlo obsazeno velmi dobrými žongléry, kteří se střídali s kvalitním divadlem pro děti a vystupovali zde i např. J.Přeučil s E.Hruškovou, atd. Dnes je divadlo zastoupeno většinou různými “pouličními” divadly a klaunskými skupinami, kde často předváděný “žert” nechápou ani dospělí. Úroveň koncertů také postupně klesla. Festival se jmenuje Kašpárkohrání, takže pořadatelé vždy zvali “babypunkovou” skupinu Kašpárek v rohlíku, která hrála vždy v průběhu dne a poslední koncert vždy obsahoval nějaké zvučnější jméno a zaujal i děti, jako E.Farna, T.Klus apod. Letos tomu bylo asi naopak. Asi největším lákadlem z hlediska dětí byl ve 12h Jaroslav Uhlíř, který svými dětskými hity přiláká vždy i dospělé. O hudební skupině “Neny music”, která na pódium přišla ve 14h toho mnoho nelze říci. Skupina vznikla v r. 2015 a má 2 členy. Říká se o ní, že zpěvák je raper a že hrají hip-hop. Mohu pouze konstatovat, že ve druhé části koncertu, kdy jsme se k ukřičenému pódiu odvážili přiblížit, tak skupinu pozorovalo asi tak 10 diváků. Na koncert Ivana Mládka se těšilo mnoho dospělých i dětí. Jeho hravé a veselé písničky umí děti zaujmout. Bohužel Ivan Mládek se příliš nepřizpůsobil dětskému publiku a jeho pásmo, kdy po 3 minutové písníčce následovalo vždy 5 – 7 minutové vyprávění historek po nějaké době začínalo děti nudit a zústávali hlavně dospělí. Prostě moc povídání a málo hudby děti nebaví. No a jako největší tahák byla na tomto ročníku právě skupina Kašpárek v rohlíku, která jiné ročníky hrála vždy v méně významné pozici. Na tuto skupinu jsme ale už nečekali. Z pohledu našeho syna mají zábavné kostýmy, ale zpěvem nezaujmou. Opět se jedná o tvrdší muziku a texty, které často děti ani nechápou.

Určitě se jedná o náš osobní pohled, ale jelikož už jsme se účastnili více ročníků, sestup kvality je pro nás více viditelný. Určitě ale neodrazujeme ty, kteří na podobné akci ještě nebyli.