Itálie, Capri – Villa Jovis

Villa Jovis je název paláce římského císaře Tiberia. Vykopávky a pozůstatky tohoto paláce naleznete v Itálii, v oblasti Kampánie nedaleko Neapole na ostrově Capri. Jelikož antiku máme velmi rádi, před několika týdny jsme vykopávky navštívili, abychom o nich mohli napsat.

Palác je také znám pod názvem Villa Jupiter a byl postaven pro císaře Tibéria. Dokončen byl v r. 27 n.l. a císař si palác tak oblíbil, že v něm trvale pobýval a vládl z něj říši až do své smrti v r. 37 n.l. Císař Tiberius měl 12 vil a tato z nich byla největší a nejkomfortnější. Zastavěná plocha byla cca 7 000 m2 a vila překonávala vlivem šikmého terénu převýšení cca 40m. Jedná se o krásný příklad římské architektury z 1 stol. n.l.

Vila je umístěna na nejsevernějším výběžku ostrova Capri, na vrchu Monte Tiberio, který je se svou výškou 334m druhým nejvyšším vrchem ostrova. Nejvyšším vrchem ostrova je Monte Solaro, který má výšku 589m a naleznete ho na opačném konci ostrova u města Anacapri. Vila byla rozdělena na čtyři základní části. Severní část sloužila k vlastnímu bydlení a soukromému životu císaře. Jižní část byla využita pro císařovu administrativu. Východní část byla využívána pro různá jednání a recepce, západní byla odpočinkovou zónou s otevřenými terasami a výhledem na Monte Solaro.

Nedostatek vody na ostrově vyřešili stavitelé důmyslnými svody dešťové vody ze všech částí vily do podzemní cisterny. Jižně od vily jsou zbytky pozorovací věže (specula), která sloužila pro rychlé předávání zpráv císaři a to pomocí kouřových nebo ohňových signálů. Císař se do vily uchýlil ze strachu před svými potencionálními vrahy a současně se mu líbilo zdejší prostředí a klid.

Areál je přístupný od 1.7. do 30.9. denně mimo úterý v době od 10 do 17h. Poslední vstup je v 16.30h. V době naší návštěvy byla cena vstupenky pro dospělého 4€, děti do 18 let z EU mají vstup zdarma. Zcela zdarma je vstup každou první neděli v měsíci. Já jsem zkusil ukázat i svou ITIC kartu. Oba Italové na ni koukali způsobem, ze kterého bylo jasné, že nevědí o co se jedná, ale dostal jsem slevu 2€. Před vstupem do areálu jsou k dispozici velmi pěkné toalety, které jsou zdarma. K vile se dostanete z ústředního náměstí ve městě Capri od kostela po cestě značené směrovkami. Počítejte asi s cestou v délce cca 2km a dobou chůze asi 30 – 40 min. Cestou jsou nádherné výhledy na ostrov.

Areál paláce nás nadchl. Jsou zachovány různé části vily v několika úrovních, které jsou propojeny schodišti. Ve srovnání s Pompejemi zde uvidíte mnohem vyšší zachovalé stěny, některé místnosti mají i stropy, části původní dlažby, nebo jsou zachována i 2 patra nad sebou. Prohlídka je samostatná a na několika místech naleznete informační tabule, kde je vysvětlena funkce jednotlivých částí vily. Pokud se zajímáte o antiku a navštívíte Capri, určitě zajděte i na toto naleziště. My jsme mu dali přednost před turisticky “profláknutým” Anacapri a vilou Axela Munteho. Nelitovali jsme.

Milan Kotulek

Webové stránky s informacemi o vile: www.capri.com